Wkład Suportu na łożyska maszynowe – dlaczego warto mieć w rowerze
Wkład suportu to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w rowerze. Wkłady suportu mogą być rożnego typu, ale wszystkie są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem – niż tradycyjna ośka rowerowa z wiankami (łożyskami kulkowymi) i miskami.
Tradycyjny układ z ośką i wiankami (lub kulkami) to najstarsza forma osi napędu. Jest ona najbardziej wadliwa oraz najmniej bezawaryjna. Rozwiązanie to zawsze po przejechaniu określonego dystansu zaczyna się psuć. Powstają coraz większe luzy na korbie. Z czasem trzeba dokręcać miski dociskowe do kulek, aby likwidować luzy – aż do całkowitego wytarcia zakresu regulacji misek i kulek. To zawsze wymaga cyklicznej poprawy i serwisowania co jakiś czas. Dlatego te rozwiązanie już jest całkowicie przestarzałe.
Wkłady suportu opierają się już na nowych i lepszych rozwiązaniach oraz łożyskach maszynowych. Z reguły założenie wkładu suportu, jako zintegrowanej części rozwiązuje wszystkie problemy tego elementu raz na zawsze, lub przynajmniej na bardzo długi czas. Tego nie trzeba serwisować, poprawiać – ani ogólnie tam zaglądać przez wiele lat. Nigdy także na wkładzie suportu nie powstają luzy – a przynajmniej przez wiele (nawet czasami kilkanaście) lat.
Niestety wkłady suportu są bardzo rozbudowaną grupą produktów. Najbardziej standardowym i najpopularniejszym jest mocowanie na tak zwany kwadrat. Jest to dobre rozwiązanie dla jazdy turystycznej, rekreacyjnej i każdej innej poza wyczonowo-sportową.
W przypadku rozwiązań sportowych – co do wkładu suportu powstaje swojego rodzaju kosmos możliwości. Jest ogromna ilość rodzajów, typów mocowań, typów zaczepów tego elementu roweru. Wkłady suportu na przykład wciskane, Octalink i jego rodzaje, ISIS, a także te z zintegrowana osią i wiele innych. Różnice są zarówno co do wykonania samego wkładu, mocowania jak i chwytu na ramiona suportu. W tym temacie nie będziemy się skupiali na rozwiązaniach sportowych – tylko turystyczno rekreacyjnych. Czyli odpowiednich dla większości osób. Istnieje wiele innych opracowań, bardziej rozbudowanych co do rozwiązań sportowych.
Warto jednak nadmienić, że rozwiązania sportowe – są także z reguły dużo droższe, niż te standardowe. Mają one niebywałe swoje liczne zalety, ale także często większe ceny. Następnie części takie jak korba – muszą być już dobierane także do typu mocowania. Wtedy korba – także z reguły będzie droższa, na ten typ zaczepów. Ich zaleta to większa sztywność oraz brak zakleszczenia się łączenia – jak w przypadku kwadratu.
Najbardziej standardowym rozwiązaniem wkładu suportu jest wykorzystanie tego na kwadrat – na łożyskach maszynowych. One także mają różne typu budowy – ale już opierającej się na szerokości środka wkładu oraz długości osi. A także na szerokości gwintu montażowego i jego rodzajów gwintów. Najbardziej popularnym jest BSA.
Warto wymienić tradycyjne rozwiązanie ośki z wiankami przy pierwszej naprawie roweru – na wkład suportu z łożyskami maszynowymi. Najbezpieczniejszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest wybranie systemu na kwadrat – najbardziej standardowego. Choć lepszym jest droższe rozwiązanie, ze zintegrowaną osią.
Przy wymianie tej części, warto sprawdzić jaką miało się długość ośki w rowerze. Oraz typy gwintów misek – czy lewi i prawy – jeśli tak, to jest to system BSA. Następnie średnica gwintów – z reguły jest to także standard 68 mm. Warto to jednak mierzyć metrówką / suwmiarką dla całkowitej pewności.
Wymiana jest bardzo prosta – wystarczy zastąpić tradycyjne i absolutnie przestarzałe rozwiązanie (osiki z wiankami) nowym, czyli wkładem suportu. Z reguły będą to standardowe wymiary. Rzadko kiedy się zdarza odstępstwo od tego standardu.
Wkład soporu na łożyskach maszynowych będzie działał prawidłowo przez wiele (wiele) lat. Nie trzeba tego serwisować ani smarować – to po prostu działa. Można robić takie serwisowanie, ale często nie ma to sensu. Łożyska maszynowe są szczelnie zamknięte w obudowie wkładu suportu. To najtrwalsze i zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla roweru i jego napędu.
Warto wybierać wkłady suportu z miskami stalowymi, wtedy uniwersalne klucze zawsze dadzą radę je wykręcać. W przypadku misek z tworzywa sztucznego, czasami ząbki klucza (ściągacza misek) mogą się wyrobić. Wkład suportu na kwadrat teoretycznie nie jest najlżejszy, a nawet jest najcięższy. Jednakże to tylko kilka procent wzrostu wagi. Natomiast jego niezawodność oraz żywotność jest ogromna – a także cena najbardziej atrakcyjna.
Koszt wkładu suportu z łożyskami maszynowymi jest praktycznie zbliżony do tradycyjnej przestarzałej ośki na wianki kulkowe. Wkład suportu można kupić od około 20 zł w górę. Szczególnie polecam szukanie ofert w internecie, gdzie są znacznie taniej nie w sklepach tradycyjnych.
Nie warto sugerować się ceną, że im większa cena tym będzie lepszy. To często nie ma realnego przełożenia na faktyczną ich żywotność. Od siebie dodamy, że warto jak najszybciej – już przy pierwszej naprawie roweru, wymienić tą część na wkład suportu. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.
Te ze zintegrowaną korbą mają tą zaletę, że są faktycznie sztywniejsze. Ale też liczy się drugi fakt. Podparcie ich osi jest blisko suportu a nie gdzieś w mufie. To sprzyja nie tylko sztywności ale i przełożeniu siły. Natomiast w całości się zgodzę, że na kwadrat to dobre i tanie rozwiązania. Do turystyki jak najbardziej mogą być. Większość ludzi nie uprawia sportu na rowerze tylko rekreacje, to im czegoś lepszego nie jest potrzeba.