Wszystkie wymiary deski i rakietki do Tenisa Stołowego

Wymiary deski i rakietki tenis stołowyDeska oraz rakietka do tenisa stołowego może mieć różne wymiary. Istnieją jej wymiary, które można określić jako standardowe – czyli najczęściej stosowane. Jednakże nie ma żadnych wymagań formalnych, ściśle określających – jakie powinny być to dokładnie wartości.

Deski o wymiarach standardowych to z reguły szerokość blatu 15 (15,1) cm oraz długości 15 (15,7) cm. Blaty desek do tenisa stołowego są o kształcie owalnym – lecz także nie jest to regulowane. Jeśli ktoś by chciał grać kwadratowym, to z dużym prawdopodobieństwem został by dopuszczony do gry. Istnieją deski o kształcie ściętych boków, ale oczywiście nie są za popularne.

Deska powinna się składać z przynajmniej 85% drewna. Także deski w całości wykonane z innego tworzywa (na przykład karbon, tworzywo sztuczne) nie były by dopuszczone do poważnych rozgrywek.

Kształt owalny jest najbardziej sensowną konstrukcją – co do możliwości zapewnianych przez rakietkę. Każdy inny kształt od owalnego, będzie tworzył więcej problemów, z racji na brak kontroli co do punktów krawędziowych – podczas odbijania piłki. Innymi słowy, rakietkami o kształcie owalnym – najłatwiej jest grać i trafić w piłkę, nawet nie patrząc na rakietkę. A trudność ta wrasta, wraz z coraz bardziej kanciastą figurą geometryczną inną niż owal.

Deski o blatach co do kształtu standardowego – owalnego, także mają różne rozmiary. Mogą być takie o technologii powiększenia blatu do gry, wykraczające trochę poza wcześniej wspominany wymiar standardowy. Powiększenie blatu może być nawet o około 1 cm na średnicy.

Również z łatwością można znaleźć deski (a tym samym rakietki) o blatach mniejszych od standardowych. Różnica ponownie może być dowolna. Z reguły jednak mieści się w przedziale około 5 mm. Choć oczywiście zdarzają się pojedyncze sztuki znacznie mniejsze.

Wielkość blatu deski i rakietki w tenisie stołowym ma kolosalne znacznie. Im większa rakietka (deska) tym łatwiej trafić w piłkę, ale tym wolniejsza reakcja i jej przyspieszenie podczas gry. Większa deska waży więcej, a dodatkowo na nią przykleja się ciężkie okładziny. Z czasem zestaw może zrobić się zbyć ciężki, i trudno jest grać nim szybko.

Większe powierzchnie rakietek i blatów mogą sprzyjać w grze defensywnej (obronnej). Natomiast przeszkadzać w grze ofensywnej – czyli ataku. Do gry wszechstronnej najlepiej sprawdza się wymiar standardowy. Mniejszą powierzchnią rakietki, łatwiej nie trafić w piłkę, ale jest znacznie szybsza reakcja i dostosowanie rakietki do wymaganego układu podczas wymian. Samemu zawsze preferuję wymiar standardowy, każdy inny nie działał dla mnie korzystnie.

Grubość deski i rakietki do tenisa stołowego – tutaj także nie ma określonej standardowej wartości. Teoretycznie im grubsza deska – tym sztywniejsza i przeznaczona do szybszej gry. Natomiast im cieńsza, tym ma większą kontrolę ale jest wolniejsza. Jednakże to jest tylko teoria – z racji na różne kompozyty i rodzaje gatunków drzewa. Zbyt gruby zestaw tworzący rakietkę, by był mało praktyczny i niewygodny podczas gry. Cienki natomiast może być zbyt wolny, pomimo dużego czucia piłki w tracie rozgrywki.

Tutaj pojawia się kolejny bardzo ważny element, by dobrze dopasować sprzęt do siebie – nie pomogą porady innych osób. Dlatego większość zawodników tenisa stołowego, bardzo często „bada” różne sprzęty. Często jest tak, że trzeba wypróbować samodzielnie naprawdę dużą ilość sprzętów. Aby w końcu znaleźć taki, który będzie dobrze dopasowany do własnego stylu gry. Samemu preferuję deski szybsze, ale z dużymi wibracjami – czyli odczuciem piłki podczas uderzenia. Raczej deski w całości z drewna, niż z usztywniaczami karbonowymi.

Waga rakietki oraz deski – to ma duże znaczenie. Im cięższa tym mocniejsze uderzenie, ale tym wolniejsza ręka z taką rakietką i szybciej się męczy. Im lżejsza rakietka tym szybsza reakcja na piłkę i lepsze czucie piłki podczas uderzenia – ale bez tak dużej siły kinetycznej. To także wymaga balansowania do własnych preferencji gry. Jak dla mnie najlepsze deski są jak najlżejsze – niestety też są one miękkie (przykład balsowych), a więc łatwo je uszkodzić – mimo grubych sztywnych (lecz nie twardych) rdzeni.

Długość rączki – standardowa wynosi zawsze około 10 (10,1) cm. Czasami te wymiary mogą być inne. Mówimy tutaj o wymiarach do sylurów europejskich, a nie azjatyckich przykładowo Short (CS) – do chwytu pirkowego. Jeśli rączka będzie za krótka, rakietka może być niewygodna i wypadać z dłoni. Jeśli za długa, zablokuje zgięcie nadgarstka i nie da predyspozycji do wszystkich nastawień w trakcie szybkiej gry.

Wymiar deski (rakietki) w całości to zatem będzie: średnio blat 15,1 x 15,7 oraz rączka 10,1 – co razem daje długość do około 25,8 cm.

Rodzaje popularnych uchwytów – jest ich kilka i każde ma inne parametry oraz dopasowanie do chwytów graczy. FL – czyli rozszerzający się na końcu (taliowany). Jest to najbardziej popularny chwyt, gdzie łatwo trzymać rakietkę. ST – czyli prosty, prosta nieprofilowana rączka – przez co jest trochę mniej popularna. AN – anatomiczna, profilowana do uchwytu dłoni. Mało popularna, bo nie zawsze dopasuje się do dłoni.

Zdecydowanie najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest wybieranie standardowych rozmiarów desek do tenisa stołowego w każdym aspekcie. Natomiast pozostałe detale uszczegóławiające klasę i przeznaczenie sprzętów – należy już dobierać do własnego stylu gry. Na pewno grubsze i sztywniejsze blaty, dla osób grających w ataku. Natomiast bardziej nastawione na czucie, dla osób grających w obronie. To tworzy także grupę trzecią, czyli uśrednione dla graczy wszechstronnych.

Warto jeszcze dodać, że deska stanowi nie więcej niż 30% tego co sięgnie rakietka. Parametry rakietek wynikają przede wszystkim z okładzin, które się stosuje. Także dowolna rakietka z dowolną deską – może być silnie nastawiona na grę szybką. Lub powolną w zależności przede wszystkim od jej okładzin, a nie samej deski.

Dlatego gracze silnie ofensywni – rzadko kiedy wybierają również skrajnie szybkie deski, o ile mają bardzo szybkie okładziny. Wtedy by stracili kontrolę – dlatego wszystkie parametry rakietek do tenisa stołowego to balans jej kompotów, dobieranych do własnego stylu gry. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów w serwisie.

3 komentarze

  1. Muzek pisze:

    Moja deska do tenisa stołowego waży dokładnie 75 g. Jest to firmy gewo jestem z niej bardzo zadowolony. Wcześniej grałem jasaka 92 g. Również była dobra, ale przy cięższych okładzinach faktycznie całość stawała się lekko przyciężka.

  2. AZS UZ pisze:

    Mega temat, takiego na pewno jeszcze nikt nie napisał. Tym bardziej, tak dokładnie poruszając wszystkie elementy sprzętu od tenisa stołowego. Bardzo często Pana filmy puszczają u mnie na uczelni. Na zajęciach z tenisa stołowego. Obecnie gramy w trzeciej i drugiej lidze akademickiej w zielonej górze. Pozdrawiam serdecznie!

  3. Sadowski Filip pisze:

    Chyba nie ma drugiego tak ogarniętego kanału w tej dziedzinie sportu. Zero lania wody, wszystko widać dokładnie przerobione na doświadczeniu. Od wielu lat oglądam wasze filmy, szczególnie te od tenisa stołowego. Od tamtych czasów bardzo wiele się nauczyłem na bazie tych filmów oraz artykułów. Świetna praca nie gratuluję bardzo szerokiej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *