Wymagania nawozowe truskawek
Truskawki są owocami o wyjątkowym smaku i aromacie, cieszącymi się powodzeniem wśród konsumentów. Uprawa truskawek jest jednak trudna, uzależniona od kaprysów pogodowych i wymaga ogromnego nakładu pracy. Warunkiem dobrego zbioru jest optymalne połączenie nasłonecznienia i opadów deszczu. Ponadto uprawa wymaga zasilania nawozami z odpowiednią zawartością mikro- i makroelementów.
Czego potrzebują truskawki, aby dobrze owocowały?
Nie jest tajemnicą, że podstawę każdej uprawy ogrodniczej czy rolnej stanowi optymalne nawożenie. Składniki pokarmowe, czyli mikro- i makroelementy, powinny być dostarczone nie tylko w odpowiedniej ilości, ale też we właściwej formie i w konkretnym okresie wegetacji roślin. Inne jest bowiem ich zapotrzebowanie w czasie wzrostu liści, a inne, gdy kwitną i owocują. Podstawę planu zasilania uprawy stanowi naturalny nawóz do truskawek. Wykorzystanie kompostu czy obornika jeszcze przed sadzeniem roślin pozwala zapobiec niedoborom w późniejszym okresie rozwoju.
Częściowo przetworzony kompost może też pełnić funkcję ochrony przed chwastami. Stanowią one poważny problem plantacji truskawek, a pielenie hektarów upraw jest bardzo czaso- i pracochłonne. Stosując kompost w międzyrzędziach, można skutecznie ograniczyć rozwój chwastów i zrezygnować z użycia herbicydów.
Planując nawożenie truskawek, warto wiedzieć, że:
- truskawki mają niewielkie wymagania pokarmowe, które zaspokajają składnikami zawartymi w glebie,
- na słabszych glebach jest niezbędne nawożenie wieloskładnikowe,
- przed założeniem plantacji stosuje się naturalny nawóz do truskawek,
- nawożenie uzupełniające można zastosować po pierwszym pełnym owocowaniu,
- specjalny nawóz do truskawek uodparnia rośliny na choroby i poprawia smak owoców,
- wczesną wiosną jest zalecane zasilanie fosforem, a następnie potasem,
- kluczowe dla jakości i wysokości plonów jest zawiązywanie się pąków kwiatowych oraz ich przetrwanie przez zimę. Proces ten można wspomagać, zasilając plantację pierwiastkami takimi jak azot, potas, fosfor, a także cynk i bor,
- intensywne nawożenie azotem należy stosować na tych plantacjach, na których po zbiorze skoszono liście roślin,
zwiększenie podaży fosforu i potasu podnosi odporność komórek na zamarzanie, - ściółkowanie należy przeprowadzić w kwietniu.
Nawozy do truskawek Adob
PPC Adob jest firmą, która od lat specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości nawozów rolniczych i ogrodniczych. Wśród wielu preparatów można wybrać też sprawdzony wieloskładnikowy nawóz do truskawek, dostępny w kilku wariantach proporcji głównych składników. Dzięki odpowiedniej kombinacji azotu, fosforu i potasu może on być stosowany na różnych etapach rozwoju roślin, począwszy od wykształcania liści, po zawiązywanie i dojrzewanie owoców.
Na stronie producenta https://adob.com.pl/ można znaleźć nie tylko gotowe preparaty, ale też zapoznać się z zaleceniami ich stosowania oraz z kalendarzem nawożenia truskawek. Te dane stanowią duże wsparcie dla plantatora, który po raz pierwszy uprawia truskawki. Warto podkreślić, że składniki mineralne dostarczane w nawozach Adob mają postać chelatów. Dzięki temu są znacznie łatwiej przyswajalne przez rośliny.