Zakaz palenia w miejscach publicznych

Zakaz paleniaPalenie w miejscach publicznych jest zakazane przez prawo. Ma to wiele plusów, których często palacze nie chcą zaakceptować.  Palenie jest dobrowolnym wyborem każdej osoby.

Jeśli osoba paląca przebywa w miejscu publicznym gdzie znajdują się niepalące to zmusza je tym samym do czucia dymy z papierosów.

Zakaz palenia w miejscach publicznych dotyczy w szczególności lokali, przystanków, placów i parków gdzie przebywają inne osoby oraz miejsc tego typu.

Zakaz ten muszą przestrzegać wszystkie lokalne, mogą mieć do tego specjalnie wydzieloną strefę zamkniętą lub wypraszać palących gości na dwór. Zakaz ten także jest bardzo rygorystycznie przestrzegany w parkach zabaw i miejscach gdzie przebywają dzieci. Wprowadzenie tej normy jest w rzeczywistości bardzo słuszne, mimo wielu protestom samych palaczy.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że każda osoba wdychająca dym z papierosów palacza, nawet sama nie paląca jest narażona na szkodliwe związki trujące. Co więcej także dym papierosowy osobom niepalącym bardzo przeszkadza i stwarza on duży dyskomfort. Palenie bierne według wielu badań jest równie szkodliwe jak czynne – co dodatkowo uzasadnia wprowadzenie tego przepisu.

Wielu palaczy nie zdaje sobie nawet sprawy, że ich nałóg odbija się szkodliwe także na innych osobach a także tworzy dla nich nieprzyjemną atmosferę przez dym papierosowy. Praktycznie nie ma realnych argumentów na t,o że taki zakaz nie powinien istnieć.

Warto zwracać uwagę na występujące interakcje między osobami, palące osoby zmuszały do wdychania dymy inne osoby – więc zawsze byli w formie agresorów.

Zakaz palenia w miejscach publicznych mimo że stanowi przepis prawa, to i tak nie jest przestrzegany we wszystkich miejscach. Główne jego łamanie występuje tam gdzie nie ma obsługi obiektów lub są to miejsca pół otwarte lub otwarte.

Zakaz ten zdecydowanie można określić jako pozytywne rozwiązanie normatywne – gdyż broni praw ludzi i ich swobody – nie może być narzucane przez jednych czucie dymu nikotynowego przez innych. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *