Zalety i wady korzystania z portali społecznościowych

Wady social mediaPortale społecznościowe to witryny internetowe skupiające w sobie ludzi o dowolnych zainteresowaniach. Ich główną cechą jest możliwość wymieniania się informacjami z innymi użytkownikami, podpatrywanie co się dzieje u znajomych sobie osób, zdobywanie znajomych i tworzenie sieci powiązań społecznych.

Portale tego typu mają bardzo szeroki zakres zastosowań, wiele osób je wykorzystuje jako miejsce komunikacji między sobą czy bazę danych i kontaktów do znajomych.

Zalety korzystania z portali społecznościowych – to bez wątpienia utrzymywanie kontaktów ze znajomymi, nawet tymi z dawnych lat. Wymiana informacjami o sobie oraz możliwość znalezienie ciekawych rzeczy jakie przykładowo polubili lub opublikowali znajomi czy też jako aktualizacje ciekawych stron, jakie mają konta na tego tupu portalach i publikują tam nowości z zakresu swojej tematyki.

Liczne zalety jakie niosą za sobą te portale, sprawiają że korzysta z nich ogromna ilość osób z dostępem do internetu. Tego typu portali na świecie jest bardzo duża ilość. Oczywiście jedne są bardziej popularne a inne mniejszych rozmiarów. Tego typu portale dzielą się na ogólne – czyli bez konkretnej tematyki oraz te skupiające ludzi tylko o określonych zainteresowaniach.

Wady korzystania z portali społecznościowych – to przede wszystkim uzależnienie z którego się nawet nie zdaje sprawy. Określa się, że jeśli ktoś zagląda na nie częściej niż 1 raz na dzień to już jest od nich uzależniony.

Aby to sprawdzić – wystarczy sobie postanowić, że nie zajrzy się tam absolutnie wcale i w żadnym celu przez 2 tygodnie – kto nie wytrzyma ten bez wątpienia ma uzależnienie od nich. Kolejną wadą jest fakt że więzi realne zamieniają się często tylko na kontakty wirtualne – i jet to proces się pogłębiający.

Także negatywne jest podpatrywanie innych osób, gdzie były, co robiły – a jest to bardzo ułatwione w tego typu portalach. Wiele osób zakłada tam nawet fikcyjne profile aby podpatrywać znajomych i inne osoby anonimowo. Zostało stwierdzone, że korzystanie z tego typu portali wywołuje presję pokazania się jako osoba lepsza, dodawanie fotografii z super wycieczek aby pokazać innym że się jest światowcem, któremu dobrze się wiedzie.

Na tego typu stronach większość osób stara się budować o sobie fikcyjne otoczki informacyjne – aby stworzyć pozór lepszej, mądrzejszej czy bardziej bogatej osoby.

Jak widać zagrożeń i wad portali społecznościowych jest bardzo dużo. Mają one swoje zalety, ale prawda jest taką że w pewnym momencie przestaje się zauważać, że zaczyna już się wchodzić w uzależnienie lub grę pokazową. Stwarzają one duży wachlarz negatywnych zachowań, przez otwartość dostępu do informacji o innych osobach.

Zdecydowanie warto ograniczać kontakt z portalami społecznościowymi do minimum, aby nie ulec ich negatywnej mocy. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.