Zamawianie zniczy przez internet? To się opłaca!

Znicza przez InternetTysiące migających światełek, kolorowe bukiety sztucznych kwiatów, wrzos zasadzony w doniczce i niewielkie figurki, które dekorują płytę nagrobną. Listopad to niezwykle ważny moment dla wszystkich, którzy stracili swoich bliskich.

To w tym miesiącu mamy czas, aby odwiedzić groby, zostawić kwiaty i zapalić znicz, udowadniając tym samym, że cały czas pamiętamy o członkach rodziny, których już z nami nie ma… To także niezwykle intensywny czas – przed cmentarzami tworzą się kolejki, wybór zniczy jest ograniczony, a te które pozostały, potrafią kosztować więcej niż najbogatsze wianki i stroiki. Na szczęście – z myślą o tych chwilach – powstały hurtownie i sklepy online, które prowadzą stałą sprzedaż zniczy.

Zwyczaj wręczania zniczy

W jaskini Reqefet, znajdującej się w Izraelu, archeolodzy odkryli dwadzieścia dziewięć szkieletów (duże prawdopodobieństwo, że pochodziły z kultury natufijskiej). Jak się okazało – te stare mogiły ozdabiano kwiatami i dodatkami, które symbolizowały zwyczaje, upodobania i status społeczny zmarłych. Odkrycie to pozwala sądzić, że zwyczaj dekorowania grobów może mieć ponad 12 tysięcy lat. To dzięki przodkom, którzy zrywali okoliczne rośliny i tworzyli własnoręczne ozdoby, dziś podobnie stoimy miejsce spoczynku naszych najbliższych.

Na pojawienie się zniczy musieliśmy czekać wiele lat. Dopiero w latach 60-tych pojawił się zwyczaj dekorowania prostych, porośniętych trawą nagrobków, właśnie przy pomocy drobnych światełek i lampionów. Co ciekawe – zwyczaj ten powiązany jest z symboliką ognia, który z kolei nawiązuje do pogańskich ognisk. W wielu kulturach ogień jest także symbolem modlitwy, życia, pamięci i oczyszczenia. Współcześnie interpretujemy ogień jako niezmiennie tlącą się pamięć.

Znicze online? Tak!

Tradycja palenia zniczy zakorzeniła się na tyle mocno, że co roku, przed 1-szym listopada, tłumy poszukują lampionów na grób swoich babć, wujków i cioć. To wtedy musimy zmagać się z wielogodzinnymi kolejkami, które prowadzą do lokalnych, przycmentarnych sklepików. Zadanie jest tym bardziej frustrujące, że wiele atrakcyjnych – cenowo lub wizualnie – znicz znika w błyskawicznym tempie.

O ile w listopadzie zakup zniczy jest bezproblemowy, o tyle w pozostałych miesiącach możliwy jest głównie w niewielkich sklepikach. Te działają w ściśle określonych godzinach i bardzo często – nie udostępniają możliwości płacenia kartą.

Co więcej – cena zniczy na przełomie października i listopada gwałtowanie wzrasta (w myśl zasady, że popyt tworzy podaż). Oprócz najtańszych modeli, znajdziesz więc szklane lampiony w cenie nawet kilkuset złotych. Wizja spędzenia wielu minut w kolejce – podczas deszczowych i chłodnych, jesiennych dni – nie jest szczególnie zachęcająca, prawda? W takim razie – czemu nie skorzystać ze zniczy, sprzedawanych online?

Hurtownie i sklepy online oferują ogromny wybór zniczy – i to przez cały rok. W ten sposób nie musisz czekać na przysłowiową ostatnią chwilę – zamiast tego, możesz kupić światełka dużo wcześniej, pomijając intensywny czas w okolicy Święta Zmarłych.

Dodatkowo – zakupy online sprawiają, że całe zamówienie trafi wprost pod próg Twojego domu – bez konieczności stania w kolejkach, szukania drobnych w portfelu i przeglądania ostatek, które przeważnie są drogie lub niewystarczająco atrakcyjne. Zyskując więc tym samym szansę, aby Twoje znicze były wyjątkowe – tak jak wyjątkowa jest Twoja pamięć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *