Zamiast łóżka – składany materac gimnastyczny do spania

Materac do spania zamiast łóżkaWygoda podczas spania oraz prawidłowy zdrowy sen jest bardzo ważny dla każdego człowieka. Spanie stanowi prawie 1/3 czasu życia. Najbardziej typowe rozwiązania w postaci dowolnych łóżek nie dadzą takiej wygody, jak spanie na materacu gimnastycznym. Takie rozwiązanie, które także samemu wybrałem ma swoje ogromne zalety i kilka wad – przedstawię to wszystko w tym temacie.

Spanie na materacu gimnastycznym zamiast łóżka – tutaj warto już na wstępie powiedzieć, że materac powinien być składany. Najlepiej gdy możemy go złożyć na 3 połączone ze sobą części. Wtedy powstają największe zyski w oszczędności miejsca po jego złożeniu, gdy będzie takie potrzebne.

Spanie na łóżku jest często bardzo niezdrowe – chodzi tutaj szczególnie o te zbyt miękkie lub o mocnym profilowaniu jak kanapy czy wersalki. Każde nienaturalne profilowanie wygina nasze ciało podczas snu i tworzy w nim naprężenia. Także zbyt miękkie podłoże do spania tworzy nienaturalne profilowanie ciała podczas snu. Dodatkowo dowolne łóżka potrafią skrzypieć, wydawać odgłosy podczas zmiany pozycji, z czasem powstają w nich zapadliska a dodatkowo zajmują gigantyczną ilość miejsca.

Spanie na składanym materacu gimnastycznym jest w zasadzie przeciwieństwem korzystania z łóżka. Warto wspomnieć o bardzo wyraźny trendzie, że coraz więcej osób wybiera właśnie materace do spania zamiast łóżek. To nie jest nic nowego, bo w krajach azjatyckich takie rozwiązania są stosowane od – w zasadzie popularne są od zawsze.

Zalety spania na materacu gimnastycznym – przede wszystkim jest to zawsze powierzchnia prosta i nie tworzy dziwnych napięć na ciele podczas snu. Drugą zaletą jest fakt, że materace nigdy nie wydają z siebie żadnych dźwięków, nawet podczas kotłowania się na nich. Są po prostu całkowicie ciche. Kolejna zaleta to sen na nich jest faktycznie znacznie głębszy, niż na łóżku i bardziej regeneracyjny. Gdy spałem na różnych łóżkach czasami zdarzało się, że wstawałem z bólem pleców lub napięciem mięśniowym. To nigdy się nie zdarzyło od czasu spania na materacu gimnastycznym. Na materacu takim sypiam już ponad rok czasu.

Ważną zaletą jest także to, że możemy dobrać wielkość materaca do własnych potrzeb. Istnieją niemal w każdym rozmiarze oraz grubości. Materace nie zajmują miejsca gdy są składane. Łóżka stoją jako wielkie bryły i nic się nie da z tym zrobić. Natomiast materac składa się na 3 części i opiera o ścianę czy chowa w zakamarek, tak powstaje gigantyczna wolna przestrzeń do wykorzystania w ciągu dnia.

Natomiast bywają także możliwe niedogodności związane ze spaniem na materacu – chodzi tutaj przede wszystkim o miejsce chowania pościeli. Materac nie ma skrzyni – bo nie ma niczego poza sobą samym. Więc pościel trzeba chować gdzie indziej, na przykład do szafy. Można też kłaść złożoną w kostkę na komodę czy w inne miejsce. Drugą i ostatnią niedogodnością jest to, że łóżko gdy jest złożone (kanapa, wersalka, narożnik itp.) tworzy miejsce do siedzenia z oparciem. Materac gimnastyczny nie do końca da miejsca do siedzenia. Można go złożyć tak – że będzie siedzisko i oparcie jednej jego części o ścianę – ale to nie to samo.

Dla mnie spanie na materacu gimnastycznym jest najlepszym wyborem, zarówno ze względów dla zdrowia jak i wygody spania oraz oszczędność miejsca.

Łatwo zadbać o czystość materaca gimnastycznego – materac zawsze ma grubą powłokę na wzór skóry. Jest to taki materiał, że można go przetrzeć zwykła szmatką. Co więcej materiał ten jest zupełnie inny niż skaje i sztuczne ekologiczne skóry na meblach – on się nie łuszczy ani nie pęka. W materacach gimnastycznych jest to powierzchnia niezwykle trwała i odporna na wszelkie uszkodzenia.

Trzeba też odnieść się do ceny, a mianowicie materace są nawet wielokrotnie tańsze niż łóżka. Materac który używam jest w wymiarze 100×195 cm i grubości 5 cm oraz twardości – twardy gimnastyczny – kosztował mnie około 300 zł. Najtańsze łóżko wykonane byle jak, by kosztowało o kilkaset złotych więcej. Więc jest to także ogromna oszczędność gotówki.

Jaki wybrać materac gimnastyczny do spania – do wyboru są w dowolnej wielkości, którą się potrzebuje. Czyli można dopasować ich rozmiar zarówno do jednoosobowego spania, jak i dużego dwuosobowego. Warto zwrócić uwagę na twardość oraz ich grubość. Do wyboru są z reguły dwa rodzaje twardości – miękki oraz twardy (czasami też wartość pośrednia). Materace gimnastyczne bym szczególnie wybierał twarde. Są po prostu niezniszczalne i mają idealne rozwiązania do spania. Grubość – mojego ma 5 cm, ale może być to też grubszy. Im grubszy i większy tym też cięższy, ale i tak kilkakrotnie lżejszy niż dowolne łóżka.

Warto kupić taki mniejszy (jednoosobowy) na próbę, i dać sobie kilka nocy na przespanie na nim. Mniejszy wyjdzie tanio a się nie zmarnuje. Może być idealny do spania dla gości lub do zabawy dla dzieci. Lub jako leżanka. Jestem pewny, że gdy da mu się kilka nocy na przyzwyczajenie do niego – to już się z tego nie zrezygnuje. To jest po prostu ultra wygodne, a sen na nich jest bardzo mocny. Po nocy na materacu gimnastycznym nie ma bólów ani napięć mięśniowych. Zapraszam do kolejnych tematów oraz komentarzy.

5 komentarzy

  1. GronStag pisze:

    Od dawna chciałem spróbować czegoś takiego. Jakoś nigdy nie było odwagi. Może faktycznie kupię jakiś mniejszy i tańszy na próbę. W razie czego takie rzeczy nigdy się nie marnują a mam działkę i altankę to nawet a najgorszym wypadku będzie wykorzystany. Ale czuję, że chyba też mi przypadnie takie spanie do serca. Meble dobre dla gości ale przecież w pokoju jak salon. W innych łóżka są zupełnie zbędne.

  2. Kamil 32 pisze:

    Ja mam coś takiego u siebie, trochę inny materac ale ogólnie też gimnastyczny. Śpię na nim mimo, że też mam zwykłe łóżko. Na materacu jest super i mogę potwierdzić, że nigdy nie ma spięcia mięśni czy bólów. Na początku musiałem się trochę do niego przyzwyczaić. Dobrze mieć do nich wyższą poduszkę gdy sypia się bokiem. Polecam też wszystkim spróbowanie, to jest także rozwiązanie, którego nie zmienię.

  3. Kamis42 pisze:

    Z chęcią bym wypróbował takie spanie. U siebie mam kanapę i jest średnio wygodnie. Podobają mi się takie rozwiązania, nie są typowe jak wszyscy. Spanie na podłodze jest podobno bardzo zdrowe a tutaj być może jest jeszcze lepiej. Może wyjdzie z taką próbą i u mnie.

  4. Anonim pisze:

    Mam jedno zapytanie jeśli chodzi o materac gimnastyczny, czy nie bolą plecy na łączeniach, on ma dwa łączenia.

    1. Witam, tych łączeń się nigdy nawet nie wyczuwa. Podczas rozkładania materaca one stają się praktycznie listą powierzchnią. Łącznia można odczuwać tylko jeśli są pionowa (na przykład na kanapach) a te są poziome. Nawet nie chodzi o spanie gdzie ich nie czuć, ale nawet chodzenie po nim, wtedy także nawet depcząc nogą nie wyczuwa się tego widocznego łączenia.

      Minęło już sporo czasu od napisania tego artykułu. Także dziś bym nigdy nie zamienił spania na materacu sportowym na żadne inne łóżko. Nigdy nie bolą mnie plecy, nigdy nie bolą mnie inne części ciała po nocy na nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *