Zanocuj w lesie – jak i gdzie legalnie spać w lesie

Spanie w lesie - zasadyProgram „Zanocuj w lesie” – to bezpłatna oferta Lasów Państwowych skierowana dla wszystkich chętnych, którzy mają chęć spędzić noc w lesie. Spanie w otoczeniu przyrody jest bardzo ciekawym doznaniem pod wieloma względami. W lesie odczuwa się zupełnie inny zapach, faktyczne odczucie otoczenia oraz dźwięki lasu (szczególnie nocą).

Program zanocuj w lesie – opiera się na kilku ważnych założeniach. Posiada on swój regulamin korzystania z tej możliwości, aby spędzić noc w lesie w pełni legalnie oraz w bezpieczny sposób.

Do programu zanocuj w lesie przeznaczono ogromne obszary leśne na terenie całej Polski. Strefy przeznaczone do tego programu, są zaznaczone na interaktywnej mapie. Wszystkie informacje z linkami do map i dokładnego opisu programu, znajdują się w opisie załączonego filmu w tym artykule (wejdź na film na youtube i rozwiń jego opis).

Obszary przeznaczone do w pełni legalnego nocowania w lesie, mają na mapie oznaczenie pomarańczowe – znajdują się one praktycznie wszędzie. Każdy znajdzie takie strefy w pobliżu własnego miejsca zamieszkania. W miejscach tych można spać w lesie, w ich każdym objętym obszarze oraz w dowolny sposób, a także w dowolnym okresie roku.

Obszary te są oznaczone na interaktywnej mapie – ale nie są oznaczone w sposób materialny już w samym lesie. Dlatego ważne jest zorientowanie się dzięki mapie – czy znajduje się już w określonym obszarze, przeznaczonym do tego programu „zanocuj w lesie”. W tym pomoże posiadanie mapy w telefonie offline lub online. O najlepszych mapach na telefon napisaliśmy osobny artykuł.

W miejscach przeznaczonych na nocleg w lesie – nie można leganie rozpalać ogniska ani pozyskiwać drewna i runa leśnego. W obszarach tych – można jedynie spędzić noc w dowolnej formie. Spanie przykładowo w namiocie, szałasie, hamaku czy śpiworze. Do tych obszarów nie można wjeżdżać samochodem – gdyż jest to las.

Jedną z ważniejszych zasad jest także to, że to co się przyniosło ze sobą – należy ze sobą zabrać. Nie ma tam kubłów na śmieci, ani innych elementów do pozbywania się odpadków. Jest to po prostu surowy las. Dlatego, wszystko co przynosimy ze sobą w naszym obowiązku jest zabranie tego ze sobą.

Kluczową sprawą organizacyjną jest zasada stworzona przez Lasy Państwowe (choć to firma prywatna, a nie Państwowa): Można spać w lesie bez żadnego zgłoszenia, po prostu udać się do lasu i tam spędzić noc, bez żadnych formalności – jeśli będzie to 1 noc, oraz w grupie do 9 osób.

Jeśli zamierzamy spędzić więcej nocy niż 1, lub w grupie większej niż 9 osób. Należy wysłać powiadomienie do odpowiedniej jednostki nadleśnictwa, na terenie której ma się zamiar spędzić noc w lesie. Powiadomienie takie powinno posiadać, numer telefonu, dane zgłaszającego – obszar w którym planujemy spędzić noc, ilość planowanych nocy oraz ilość osób. Wystarczy wysłać maila z taką informacją do odpowiedniego nadleśnictwa. W przypadku tego punktu, powinno się oczekiwać na odpowiedź (zgodę) nadleśnictwa.

Oczywiście można to także obejść – wystarczy przenosić się z noclegiem co noc, w nowe miejsce tuż obok. W przypadku większej ilości osób, jeśli wszyscy nie spędzają nocy w jednym namiocie, także można ich traktować jako osobne grupy osób. Tego nikt nie zabroni i nie ma prawa zarzucić tutaj niedopełnienia jakiegoś obowiązku.

Przepisy są po prostu częściowo niedopracowane – mają jednak uzasadnienie w razie wypadków losowych (pożar lasu, prace gospodarki leśnej, nagła wichura lub gwałtowna burza itp.). Wtedy taka jednostka organizacyjna lasów – widziała by, że w danym obszarze były lub nadal są osoby. Także posiadała by do nich podany kontakt.

Jak widać zasady programu są bardzo proste. Nocleg w lesie jest naprawdę bardzo fajną formą spędzenia czasu. Polecam spędzenie nocy w co najmniej dwie osoby. Jest znacznie raźniej oraz bezpieczniej pod każdym możliwym względem. W lecie dobrze sprawdzają się hamaki, zamocowane między co najmniej dwoma drzewami oraz jak najbardziej typowe namioty. Same śpiwory są w porządku, ale łatwo może do nich wejść sporo robaków leśnych, a to będzie stanowić duży dyskomfort.

Zamierzając spać w lesie warto pamiętać o rzeczach niezbędnych – szczególnie posiadaniu telefonu komórkowego, wody do picia, jakiejś podstawowej apteczce pierwszej pomocy. Tutaj także przydaje się druga osoba. Nie w każdym obszarze leśnym jest zasięg telefonu, łatwo można skręcić sobie kostkę lub nabawić się innej kontuzji – jest to las. Wtedy w razie czego, druga osoba jest niezbędna do pomocy. Także w co najmniej dwójkę jest bezpieczniej i „odważniej” w nocy. Jeśli taką przygodę planują same dziewczyny, polecam stosowanie zasady – lepiej w trójkę i im więcej tym lepiej i bezpieczniej.

Warto także pamiętać, aby wybierać miejsca na nocleg z dala od terenów podmokłych. To istotne zarówno pod względem jakości powietrza jak i ilości fruwających owadów „drapieżnych”, takich jak komary czy meszki itp.

Warto wspomnieć o tym, że kanały bushcraftowe często pokazują zupełnie zakrzywioną rzeczywistość. Rozpalają ogniska w miejscu spania, wycinają gałęzie na szałasy itp. Jest to niedozwolone, a więc łamią te proste przepisy. Czego jednak się nie robi dla widzów. Ich porady mogą być przydatne, w razie realnego zagrożenia życia i pozostawania w całkowitej dziczy.

Jest także widoczne swego rodzaju rozszczepienie poglądowe na lasy, przez same „Lasy Państwowe”. Prywatna firma zakazuje rozpalania ogniska (co jest słuszne w lesie) jak i pozyskiwania runa leśnego w trosce o lasy i naturę. Jednakże ta sama prywatna firma (udająca z nazwy państwową) jeśli się zapytać, dlaczego wycinka lasów w Polsce jest tak gigantyczna i wszędzie wyrębują te lasy. Uzyskamy odpowiedź, że prawie wszystkie lasy w Polsce to lasy gospodarcze. Czyli lasy przeznaczone do wycinania i ponownych nasadzeń badyli. A więc lasy wtedy zamieniają się w uprawę przemysłową, a nie dla natury.

Lasami w Polsce powinny zarządzać krajowe koła naukowe (uniwersyteckie czy akademickie) a nie prywatne firmy, pod pałaszem politycznym. O LP można by napisać bardzo wiele, o nieprawidłowościach i żerowaniu przez „prywatną kasę” na dobru narodowym. To jednak zupełnie nie jest temat do takich rozważań. Warto jednak zwrócić uwagę na takie elementy.

Wszystkim serdecznie polecam skorzystanie z takich możliwości – jak nocowanie w lesie. To jest naprawdę fajna życiowa przygoda. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

5 komentarzy

 1. Krzysiek pisze:

  Dobrze że nie trzeba składać formularza by spać we własnym w domu.. jeszcze. Piękny kraj, piękne obyczaje.

  1. W Pewnym sensie trzeba, jak się wprowadzasz do własnego domu – musisz wypełnić wiele formularzy i zgłoszeń. Aby potem urzędnicy naliczali Tobie podatek. A wcześniej dali zezwolenie na budowę własnego domu na własnej działce itp. Jak zasadzisz drzewo koło domu, to bez zgody urzędnika go nie zetniesz legalnie… Ludzie dopuścili do tego, że urzędnicy decydują o wszystkim co dotyczy życia ludzi w sprawach nawet prywatnych.

 2. Urszulka pisze:

  Bardzo się zapaliłam do takiego pomysłu. Nie słyszałam wcześniej o czymś takim. Zawsze też uważałam że spanie w lesie to sprawa tego co chce tam spędzić noc. A tutaj okazuje się, że trzeba to robić w wyznaczonej strefie. Oczywiście mam gdzieś te ich strefy i mam zamiar spędzić noc tam gdzie mi pasuje a nie jakimś urzędasom. Bardzo spodobał mi się taki pomysł. Kupię do tego specjalnie jakiś tani ale szczelny namiot dwuosbowy.

 3. Bartosz pisze:

  Korzystałem z tych opcji już dwa razy. Wszystko latem i w miejscu dość oddalonym od ludzkich siedzib. Bardzo dobrze to wspominam. Zapomniałeś jednak dodać jednej takiej przydatnej rzeczy. Bardzo dobrze jest mieć ze sobą saperkę. Dzięki niej można wykopać dołek i w niego zrobić swoją toaletę. Potem całość zakopać. Inaczej lasy by były zasrane i niefajne. Saperka bardzo dobra rzecz, a kosztuje grosze.

 4. Fan lasu pisze:

  Spanie w lesie genialne. Odgłosy lasu w nocy niezapomniane. Zapachy z rana i wieczorem. Wszystko jest super. Robactwo z nim bywa różnie. Czasami jest bardzo natrętne a czasami w niektórych miejscach nie ma z nim problemu.

  Zanim się ma zamiar rozłożyć manele, dobrze sprawdzić miejsce czy nie ma tam w pobliżu mrowiska ani innych siedzib robaczych. Jak jest sucho i czysto to bez problemu można się tam rozłożyć. Także polecam wszystkim, bardzo dobre wspomnienia i super przygoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: