Zaprzeczenie ojcostwa – Jak się wyprzeć

Wyparcie ojcostwaZaprzeczenie ojcostwa nie jest równoznaczne z pozbawieniem się praw rodzicielskich. Są to dwa różne pojęcie i odnoszące się do różnych spraw i sytuacji.

Zaprzeczenie ojcostwa jest terminem stosowanym do sytuacji gdzie mężczyzna w związku podejrzewa iż żona bądź konkubina mieszkająca z nim w wspólnym gospodarstwie domowym ma dziecko z kimś innym.

Zaprzeczenie to więc wiąże się ściśle z zdradą oraz możliwością powiązania siebie z cudzym dzieckiem.

Kiedy możesz zaprzeczyć ojcostwu  i po co – zaprzeczyć możesz zawsze wtedy gdy podejrzewasz że dziecko jakie ma się urodzić lub dopiero co urodziło nie jest twoje. Wykonuje się to po to że w przypadku rozpadu związku kobieta może domagać się alimentów nawet od faceta który nie jest biologicznym ojcem dziecka.

W przypadku nie złożenia takiego wniosku z urzędu jest się uznawanym za ojca dziecka nawet gdy geny to wykluczają. Po wniosku zaprzeczającym odbędzie się badanie które stwierdzi słuszność zaprzeczenia o ojcostwo.

Jak zaprzeczyć ojcostwo – Należy złożyć wnioski do sądu rejonowego o zaprzeczenie ojcostwa, akty urodzenia i małżeństwa oraz zaświadczenie o dochodach wraz z opłatą stała o zaprzeczenie ojcostwa.

Zaprzeczenie może stanowić bardzo istotny krok w małżeństwie. Mianowicie może doprowadzić do braku zaufania w związku. Jednakże w przypadku gdy istnieje prawdziwe podejrzenie i przesłanki mówiące o tym iż dziecko może być czyjeś inne, powinno się wykonać zaprzeczenie.

Prawdą jest że w przypadku gdy chodzi nie o nasze własne dziecko doszło do zdrady więc taki związek nie ma przyszłości, w przypadku gdy nie złożymy takiego wniosku i rozpadnie się związek zawsze będziemy płacili alimenty gdy nie zaprzeczymy ojcostwa.

W przypadku podejrzenia należy wniosek o zaprzeczenie ojcostwa złożyć w jak najszybszym terminie – do 3 miesięcy  czasu od urodzenia dziecka, po tym czasie wnioski już nie są rozpatrywane i nasypuje automatyczne zaakceptowanie ojcostwa nawet jeśli nim nie jesteśmy.

Jest to wiec prawo chroniące mężczyzn przed skautkami obowiązkowymi i finansowymi takiej sytuacji. W przypadku podejrzeń ze dziecko jest cudze należy dokładniej zainteresować się tym tematem. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *