Zdrowie wzroku oczu a telewizja i komputer

Telewizja a oczySiedzenie nie jest już zdrową czynnością, gdy do tego dochodzi siedzenie i wpatrywanie wzroku w ekran jest to już mocno niezdrowa postawa. Ekrany zarówno nowoczesnego telewizora czy komputera nie dają całkowitej osłony przed promieniowaniem a dodatkowo niszczą naszą perspektywę wzrokową przez brak  zmiennych punktów.

Całość problemu jest bardzo poważna gdyż co roku więcej osób zapada na wady postawy oraz wzroku, do nich przyczynia się w zdecydowanej mierze właśnie telewizja i komputery.

Samo siedzenie przed ekranem działa na nasz układ szkieletowy niekorzystnie. Chodzi tutaj o pozycje zgiętą ciała. Z jednej strony jesteśmy pochylenie do przodu oddziaływając na kręgosłup a z drugiej strony nasze kończyny czyli nogi mają podczas siedzenia słabe ukrwienie.

Szczególnie od kolan do stóp jest zahamowany swobodny przepływ krwi. Całość nie jest bardzo szkodliwa, ale gdy to się powtarza dzień w dzień przez kilka godzin  mogą być tego niekorzystne efekty w naszym ciele i zdrowiu.

Jak zaradzić niszczeniu postawy i oczu – jest na to bardzo prosty sposób, należy podczas pracy przed komputerem lub telewizorem wstawać co jakiś czas. Optymalnie co 30 minut wstać i się przespacerować z 2 minuty aby przywrócić krążenie i się wyprostować. Czas ten można poświęcić na zrobienie sobie czegoś do picia.

Od postawy siedzącej należy zrobić sobie przerwę na minimum 2 minuty (90 sekund  trwa zmiana krążenia w organizmie po zmianie pozycji ciała). Oczywiste jest to, że gdy siedzimy to trzeba pamiętać o oparciu pleców w pozycji prostej oraz o nogach nie podkurczonych pod krzesło lecz wyciągniętych przed siebie.

Wzrok od wpatrywania się w monitory czy telewizor szybko się niszczy. Każdy ekran promieniuje nawet te najnowsze. Nie chodzi tutaj o samo pole elektromagnetyczne jakie jest wystrzeliwane w naszym kierunku. Chodzi tutaj o promieniowanie świetlne. Przebłyski i zmiana dynamiczna naświetlenia oraz zamiana kontrastów jest bardzo szkodliwa dla oka, szczególnie dlatego że rzeczywista odległość obrazu jest stała.

Samo to że nasze oko się nie rozszerza i nie zwęża bo ekran jest w tej samej odległości co i perspektywa obrazu, działa mocno niszcząco na jakość wzroku. Najgorsze efekty dla oczu to wpatrywanie się w monitory czy telewizję po ciemku na przykład nocą, wtedy efekty świetlne działają najbardziej niszcząco na naszą siatkówkę oka.

Jak zapobiegać niszczeniu wzorku i oczów– Najprostsza i najlepsza metoda to ćwiczyć wzrok. Zmieniać obiekt na który się patrzymy co jakiś czas. Ważne jest to aby nie siedzieć przed monitorem twarzą do monitora oddalonego na jedno oko więcej od drugiego.

Chodzi tutaj o to, aby nasze oba oczy były na tej samej odległości na płaszczyźnie obrazu. Kolejna ważna sprawa to by co jakiś czas odejść od monitora czy telewizora i spojrzeć po ścianach w domu a następni najlepiej wyjrzeć za okno.

Tutaj chodzi o to, że rogówki naszego oka a szczególnie średnice powinny się zwężać i rozszerzać od dalekiego widoku na odległy punkt jak i na ten bliższy powiększać np. na naszych ścianach. Takie ćwiczenie wzroku jest bardzo ważne i należy je wykonywać minimum co 60 minut, aby nie mieć problemów z wzrokiem.

Na wzrok dobre jest spożywanie sporej ilości marchwi oraz patrzenie w dni słoneczne na horyzont gdzie słońce jest o 90 stopni od naszego obszaru na jaki patrzymy. Patrzymy nie z cienia lecz w pełni słońca – tak się leczy wzrok, pamiętajmy że nigdy nie patrzymy na samo słońce bo to także jest niezdrowe. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *