Życie z depresją – największe wyzwania

Depresja to problemChociaż większość z nas ma ogólne pojęcie na temat tego, czym charakteryzuje się depresja – nie potrafimy wyobrazić sobie, jak silny może mieć ona wpływ na codzienne życie człowieka. W wyjątkowo trudnych okresach choroba ta zwyczajnie odbiera nam chęci do czegokolwiek – do takiego stopnia, że nie jesteśmy w stanie znaleźć motywacji do wstania z łóżka. Dla osób zdrowych jest to stan, którego nie mogą oni sobie wyobrazić – a jednak jest to realne zagrożenie i nawet osoba z depresją nie zawsze jest w stanie określić, czym to jest spowodowane.

To właśnie dlatego tak istotne jest posiadanie w sobie zrozumienia i empatii – także właśnie dla takich spraw, których zwyczajnie nie rozumiemy. Być może nawet tutaj w szczególności powinniśmy wykazać się cierpliwością – są przecież takie kwestie, o których nie mamy pojęcia i nie negujemy wcale od razu ich istnienia. Depresja to problem jak najbardziej realny i czasami niestety zbiera też śmiertelne żniwa – im szybciej zdejmiemy z niej piętno i pozwolimy ludziom mówić o tym otwarcie, tym szybciej ludzie zaczną głośno prosić o pomoc.

Krytyka i bagatelizowanie problemu

Podejmując z kimś rozmowę dotyczącą depresji zawsze natkniemy się na kogoś, kto uzna, że problem ten wynika tylko i wyłącznie z lenistwa drugiego człowieka – tutaj mamy do czynienia z osobą, która wspomnianej empatii po prostu w sobie nie ma. Stworzyła ona w swojej głowie bardzo konkretny obraz świata i nie dopuszcza możliwości, że coś mogłoby być bardziej skomplikowane i trudne do zdefiniowania.

Gdy człowiek chory na każdym kroku słyszy, że wymyśla sobie swój problem – nie chce już więcej mówić o tym głośno. Dopóki w dalszym ciągu spotyka się jednak ze specjalistą – sytuacja nie jest aż tak zła. Gorzej, gdy wspomniana krytyka sprawia, że nie chce on nawet poprosić o pomoc – wtedy uprzedzenia społeczeństwa mogą przyczynić się nawet do próby samobójczej lub znacznego pogłębienia depresji.

Trudności w uzyskaniu pomocy

Depresja powinna być leczona u psychologa lub psychiatry – w zależności od tego, czego potrzebuje konkretna osoba. W Polsce niestety dostęp do tych specjalistów jest jednak ograniczony i czasami człowiek musi czekać na swoją kolei przez wiele miesięcy. Taka sytuacja jest niebezpieczna, bo choroby psychiczne potrafią bardzo szybko postępować. Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z usług tych specjalistów prywatnie – pamiętajmy przynajmniej o tym, że w szczególnych przypadkach możemy skorzystać z różnego rodzaju telefonów zaufania. Tam ktoś z nami porozmawia i być może chociaż w tej trudnej chwili, znowu dostrzeżemy nadzieję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *