Co wybrać lornetkę – lunetę czy monokular

Lornetka czy lunetaWiele osób się zastanawia, co wybrać dla siebie ze sprzętów optycznych. Lornetkę czy lunetę a może monokular. Na początku trzeba określić czym są dokładnie te różne sprzęty. Każdy z nich ma inne działanie i grupę zastosowań. Także każdy z tych sprzętów ma swoje zalety i słabe strony.

Lornetka to urządzenie optyczne posiadające dwie soczewki wejściowe obrazu i dwie wyjściowe. Pracują one z dwoma oczami jednocześnie. Jest to ogromną zaletą, bo patrzenie przez dwoje oczu naraz – jest znacznie wygodniejsze i mniej męczy wzrok. Lornetka działa w pewnym sensie jak okulary z przybliżeniem. Lornetki można podzielić na astronomiczne lub uniwersalne o bardzo zróżnicowanych parametrach oraz budowach i zastosowaniach.

Monokular – najprościej można go określić jako połowę lornetki. Jest to urządzenie optyczne pracujące z jednym okiem (mono). Ma zbliżone cechy i właściwości jak lornetka. Stanowi jednak jak by jej połowę, bo tylko pracuje na jedno oko.

Luneta to optycznie szeroka grupa różnych sprzętów. Tutaj najczęściej też powstają zawirowania z nazewnictwem i przypisaniem sprzętów do konkretnych zastosowań. Problem ten wykreowali częściowo sprzedawcy – nazywający różne urządzenia w ten sam sposób. Robiąc zamieszania w precyzyjnym określeniu tego sprzętu. Lunety pracują na jednym oku i mogą być ręczne lub z wykorzystaniem statywu. Lunety mogą mieć powiększenie stałe lub zmienne i z reguły jest one znacznie większe od lornetek oraz monokularów. Także ich soczewki z reguły są znacznie większe a więc obraz znacznie jaśniejszy.

Teleskop – to urządzenie służące szczególnie do obserwacji astronomicznych. Warto oddzielić go od grupy lunet. Każda luneta jest teleskopem ale nie każdy teleskop jest lunetą. Od tego zależy czy pracuje on na szczekaczach – jak luneta, czy na innym typie rozwiązania. Także mogą mieć zmienną wielkość stosowanego powiększenia. Z reguły są to największe gabarytowo urządzenia i mają największe powiększenia (jeśli są optyczne) oraz soczewki. Wymagają do użytkowania statywów.

Mikroskop – to urządzenie optyczne lub nieoptyczne, do znacznych powiększeń „laboratoryjnych”. Powiększa to co jest blisko nas, ale w ogromnej skali. Tak aby można było widzieć najmniejsze detale. Na przykład powiększenie bakterii czy dowolnych innych rzeczy, powiększa nawet kilkaset razy. Tego nie będziemy już poruszali w tym temacie – gdyż jest to zupełnie inna grupa urządzeń.

Co więc wybrać lornetkę a może lunetę czy monokular. W tym temacie rozmawiamy o urządzeniach pracujących na bazie optyczno soczewkowej. To co będzie najlepszym wyborem więc będzie zależne od potrzeb użytkownika.

Lunety i teleksowy – mogą mieć wielokrotnie mocniejsze przybliżenia niż lornetki i monokulary. Duże powiększenia obrazu oraz sporą jego jasność, zawdzięczają zarówno dżum rozmiarom jak i sporym soczewkom. Niestety pracują na jednym oku, a dodatkowo są bardzo mało mobilne. Nadają się do bardzo dalekich obserwacji i niemal wyłącznie stacjonarnych z wykorzystaniem stelaża – statywu.

To bardzo dobre urządzenia dla osób, które przede wszystkim chcą obserwować zjawiska astronomiczne. Dodatkowo dla tych, co nie muszą szybko wodzić polem widzenia za ruchomymi obiektami. To grupa urządzeń mocno stacjonarnych.

Lornetki i monokulary to grupa sprzętów o bardzo dużej mobilności. Tą grupę trzeba zawsze podzielić na podgrupy – wielozadaniowe oraz astronomiczne (lornetki). Monokulary to praktycznie połowa lornetki – ich jedyną zaletą jest zajmowanie mniejszej ilości miejsca. Natomiast znacznie mniej wygodnie się przez nie patrzy, bo pracują na jednym oku.

Jeśli interesuje nas tylko astronomia – to można wybrać lornetki astronomiczne lub lunetę czy teleskop. Możliwości są tutaj duże i samemu trzeba oszacować, jaki wydatek oraz urządzenie będzie najkorzystniejsze. Lornetki będą powiększały do maksymalnie 30X a lunety i teleskopy mogą mieć znacznie większe powiększenie i jasność obrazu – ale tracą mobilność.

Jeśli szukamy sprzętu optycznego wielozadaniowego na przykład do turystyki, survivalu oraz ogólnie szerokiego spektrum zastosowań, to najlepiej sprawdzają się lornetki. Tutaj mowa o lornetkach kompaktowych – które mają bardzo rozbudowane zmienne parametry. Od ich różnego powiększenia do wielkości soczewek, a także wielkości samych tych urządzeń – rodzajów soczewek, wodoodporności itd. Najszersze spektrum zastosowań mają lornetki o parametrach 10×50.

Lornetki cieszą się tym, że są najbardziej elastyczną grupą sprzętów optycznych. Dlatego to właśnie one są wybierane najczęściej. W rzeczywistości do bardzo wyspecjalizowanych potrzeb, znacznie mniejsze grupy osób sięgają dopiero po lunety i teleskopy.

Dominującą grupą są użytkownicy lornetek dopasowanych do własnych potrzeb. Dlatego w pierwszej kolejności dobrze przejrzeć możliwości lornetek i ich rodzaje. Zdecydowanie polecamy przeczytanie artykułów technicznych, które o nich napisaliśmy. Lornetki to zbiór wielu różnych parametrów, a więc warto wiedzieć – na co w ich przypadku zwracać uwagę. Na naszej stronie jest o nich wiele różnych artykułów oraz załączonych filmów. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz podzielenia się własną opinią.

2 komentarze

  1. Japiszon pisze:

    Moim zdaniem to lornetki są zdecydowanie najlepsze. Ale dobrze, że wskazaliście zależność. Bo jest też mała grupa osób ale zawsze co interesuje się tylko astronomią. Wtedy dla nich będzie właśnie teleskop lub luneta znacznie lepsza. Dla pozostałych (pewnie ponad 90% osób) lornetka będzie lepszym wyborem. Bo jednak ma znacznie więcej możliwości.

  2. DaNse pisze:

    To pewnie zdziwię wszystkich, mam teleskop oraz lornetkę. Lornetkę zwykłą dziesiątkę nawet nie znam firmy bo nie ma wybitego na korpusie producenta tylko parametry. Stary sprzęt myśliwski. Mam też teleskop Optican i jestem z niego zadowolony. Powiększenie 150x też ma już ponad 10 lat. Patrząc na księżyc widzę dość wyraźnie ściany kraterów. Niestety tylko wdzięczny w obserwacji jest sam księżyc – inne rzeczy to to co nie widać okiem, obłoki, pyły czy planety dość dobrze widoczne ale jako duże punkty a nie jako duża powierzchnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *