Jak ustawić piekarnik – symbole programów i temperatur kuchenki oraz jej programy

Jak ustawić piekarnikKuchenki dowolnego typu mają bardzo różne oznaczenia na pokrętłach lub programowaniu piekarnika. Każdy może mieć problem z tym, co oznaczają dane symbole na pokrętle lub w funkcjach piekarnia. Także wiele piekarników ma pokrętło temperatury bez oznaczenia stopni C a tylko z numeracją.

Dzięki temu artykułowi, dowiesz się – jak rozpoznawać symbole piekarnika i do czego one służą. Także będziesz wiedział jaki numer oznacza jaką temperaturę pieczenia (jeśli nie ma tego widocznego na pokrętle). Również dowiesz się jak korzystać w programatora – aby wykorzystać możliwości prostego programowania kuchenek.

Warto wspomnieć, że każdy producent stonuje własne graficzne oznaczenia – a mimo to, odnoszą się one do uniwersalnych symboli. Dzięki temu, bez znaczenia jakiej firmy będzie kuchenka oraz jakiego typu piekarnik – będziesz w stanie ją obsłużyć, szczególnie w pakiecie standardowych funkcji.

Na początku opiszmy faktycznie stopnie grzania piekarnika – jeśli na pokrętle lub programatorze są określane tylko cyfrą. Z reguły tych regulacji numerycznych jest od 1 do 9 – czasami do 12. Każde oznaczanie numerem oznacza inne stopnie grzania piekarnika. Oznaczenie oraz stopnie: 1 – 140C, 2 – 150C, 3 – 170C, 4 – 180C, 5 – 190C, 6 – 200C, 7 – 220C, 8 – 230C, 9 – 240C – bywają też stopnie ½ co oznacza 130C oraz ¼ jako 110C.

Kolejne symbole to oznaczenia programu pracy piekarnika. Czyli przykładowo termoobieg, rozmrażanie, płyta grzewcza górna, obie itd. Trzeba się odnosić do ogólnych symboli – które będą się powtarzały w każdym sprzęcie.

Wszystko na pokrętle do piekarnika – odnosi się do funkcji piekarnika. Oznacza to, że czasami symbole będą pokazywały obrys całego piekarnika, a czasami funkcję bez tego obrysu.

Linia falowana (zygzak lub trójkąty) zawsze odnosi się do grilla w piekarniku. Linia ciągła (kreska) zawsze się odnosi do powierzchni grzejącej, wentylator lub trzy połączone ze sobą linie na kształt łopatek – odnoszą się zawsze do pracy wentylatora (termoobiegu). Krople wody lub/i śnieżynka do funkcji odmrażania lub krople wody do czyszczenia parą. Czasami falowane pionowo kreski to oznaczenie szybkiego nagrzewania piekarnika – może być to też oznaczenie z dodatkiem widoku grillowego emblematu lub termometru.

Różnych funkcji w piekarnikach jest tak duża ilość – że nie jest się w stanie ich opisać. Większość z nich i tak nigdy nie jest wykorzystana. Dlatego nie warto się łapać na ogromną różnorodność możliwości piekarnika – i tak się korzysta z reguły maksymalnie z 2-5 programów. Pozostałe to prawie zawsze coś nikomu niepotrzebnego.

Oznaczenie kreski na ikonce na dole – będzie oznaczyło grzanie płyty dolnej. Na dole i górze grzanie obu tych płyt itp. Te same kreski z widokiem wentylatora oznaczają grzanie z termoobiegiem a w przypadku zygzaka (lub trójkątów) z wentylatorem – grilla z termoobiegiem.

Jak widać symbole mogą się łączyć ze sobą – tworząc inne działanie urządzenia. Nie mniej poznając wcześniej wspominane uniwersalne symboliki, będzie się wiedziało – jaka funkcja do czego służy. Bez względu na jej szatę graficzną – dostrzeże się w nich symbole uniwersalne.

Jeśli posiada się instrukcję obsługi własnej kuchenki to dobrze się zapoznać z oznaczeniami właśnie z instrukcji. To często ułatwi rozpoznanie znaków oraz odnalezienia się w kuchence jeszcze szybciej. Jeśli nie mamy takiej instrukcji lub nie chce się nam jej czytać – w zupełności wystarczy większości osób ten właśnie artykuł.

W przypadku programatorów i ich ustawień. W zasadzie poza godziną wyświetlaną na kuchence działa on też do programowania piekarnika. Istnieją tam 3 podstawowe funkcje programowania – są one zawsze dostępne gdy dostępny jest programator.

To z reguły są 3 lub więcej klawiszy. Więc łatwo się nauczyć ich obsługi. Zawsze jest klawisz lewy oraz prawy skrajny do zmiany na przykład czasu oraz klawisz środkowy – do wybrania lub zmiany funkcji. Tam się nic nie zepsuje – można śmiało się tym bawić, aby nabierać wprawy.

Należy pamiętać, aby kierować się zawsze oznaczeniami klawiszy i emblematów – one są tak robione, aby były domyślne ich znacznie. Kuchenek jest tak dużą ilość rodzajów i nie ma jednakowych standardów – przez co rozwiązania mogą być skrajnie różne. Najczęściej jednak jest to na wzór obsługi opisanej poniżej.

Przykładowo pierwsze wciśnięcie klawisza środkowego (gdy ustawiona już jest godzina) otworzy funkcję dodawania czasu do pojawienia się sygnału piekarnika. Czyli jest to nic innego jak powiadomienie minutnik. Gdy byśmy chcieli ustawić minutnik na 10 minut od czasu włączenia piekarnika – wciskamy klawisz środkowy i od razu naciskamy prawy klawisz skrajny, tak długo aż pojawi się 10 na wyświetlaczu. Puszczamy i jest ustawione. Czasami klawisze programatora czasu mają oznaczenia strzałkami lub + i – a same nie są po dwóch skrajnych stronach tylko z jednego boku.

Drugie wciśnięcie jedno po drugim, klawisza środkowego z wyborem funkcji wyświetli funkcję DUR (czas). Czyli ustawienie ile czasu ma pracować piekarnik na wybranym programie, a następnie automatycznie się wyłączyć po wyznaczonym czasie. Ustawia się czas to tak samo jak poprzednio.

Trzykrotne naciśnięcie klawisza programatora z rzędu wyświetla funkcję END (stop). Czyli wybranie czasu do jakiej godziny piekarnik ma pracować i się wyłączyć lub w innych o jakich godzinach ma zacząć pracować. Funkcja END (stop) powinna być zatem łączona z funkcją DUR (czas). Wykorzystanie obu funkcji naraz pozwoli zaprogramować piekarnik w sposób bardziej złożony.

Warto uczyć się i próbować różnych rozwiązań, aby odkryć tajniki własnej kuchenki. Jeśli nie mamy instrukcji, to warto takiej poszukać w Internecie dopasowanej do własnej kuchni – szukanie poprzez wprowadzenie co najmniej nazwy producenta a najlepiej jeszcze modelu do adresu wyszukiwania w Internecie. To wszystko o czym warto pamiętać, dzięki temu będzie potrafiło się obsługiwać każda kuchenkę w sposób intuicyjny. Zapraszam do kolejnych tematów oraz komentarzy.

5 komentarzy

 1. AnnaRabka pisze:

  Właśnie czegoś takiego szukałam. Zawsze jest problem z nowym sprzętem jak to obsługiwać. Teraz będę wiedziała co jest do czego. Klawisze mam trochę inaczej rozwiązane, bo na nich już są oznaczenia funkcji piekarnika – całość jest bez gałek tylko sterowana elektronicznie. Fajnie, że opisaliście te ogólne wzory do czego się odnoszą. To bardzo pomogło.

 2. K.Runia pisze:

  Ogromnie dziękuję, uratowaliście mnie. Wynajmuje mieszkanie i jest kuchenka (poprawione bo było kochanka :-D) ale nie ma instrukcji. Zupełnie nie było wiadomo do czego są dane symbole. Teraz już rozumiem co oznaczają. Będę wracała w miarę potrzeb, bo zapisałam sobie stronę w zakładkach.

  1. Heniek pisze:

   Zazwyczaj kochanki nie mają instrukcji, ale możesz ją nadać sam, co wolno a co nie. Najlepiej spisać umowę żeby su’cz później nie robiła problemów.

 3. KingaKoc pisze:

  W końcu gdzieś rzeczowo to jest opisane. Teraz już wiem jak ustawiać piekarnik. Te symbole zawsze były dość problematyczne. Na gałce są u mnie oznaczenia do piekarnika. Nigdy nie byłam pewna co jest do czego. Teraz z grubsza będę wiedziała jak prawidłowo ustawiać piekarnik.

 4. Usia pisze:

  Super teraz dokładnie wiem jakie programy w piekarniku odpowiadają za jakie stopnie. Bardzo duży problem był z używaniem go do pieczenia. Na gałce były tylko numerki a nie wiadomo jaka to temperatura. Fajnie, że ktoś napisał artykuł jak dokładnie działa używanie piekarnika i jakie stopnie są do jakich numerów. Oznaczenia także dla mnie są bardzo przydatną informacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *