Jaki wybrać program do montażu i edycji filmów – najlepsze i darmowe

Najlepszy program do montażu filmówProgramy do montażu i edycji filmów pomagają stworzyć piękne i ulepszone materiały filmowe względem surowych plików nagrań. Dzięki nim powstają prawdziwe produkcje kinowe a także filmy dostępne w Internecie, tworzone przez liczną społeczność przykładowo na YouTube.

Bardzo ważne jest to, że nie muszą być to programy płatne, aby działały świetnie. W tym temacie przedstawię 3 najlepsze bezpłatne programy do montażu i edycji wideo. Dwa działają na bazie otwartego kodu (open source) co jest doskonałą wiadomością i dobrze rokująca. Trzeci natomiast jest po prostu najlepszy – nawet względem dowolnych wersji płatnych – a mimo to jest darmowy. Tworzy on zupełnie nowy ekosystem produkcji filmowej. Pomimo, że jest bezpłatny to korzystają z niego faktycznie największe studia filmowe tworzące produkcie kinowe.

Wszystkie opisane programy są całkowicie bezpłatne. Pamiętaj aby pobierać je tylko ze stron ich producentów, a nie stron trzecich. Wtedy będzie gwarancja aktualnej wersji. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce nazwy tych programów – wyniki są zawsze na 1 miejscu wyszukiwania.

OpenShot – to program do edycji i montażu filmów o otwartym kodzie źródłowym. Jest lekki i szybki w działaniu, a także nie wymaga potężnych komputerów do płynnej pracy. Program jest bez wielkich wymagań systemowych i nastawiony na płynność działania. Będzie to dobra opcja dla osób chcących zrobić dobry materiał, bez nadzwyczajnych wodotrysków. Jest dobrze spolszczony, więc dodatkowo będzie znacznie łatwiej go obsługiwać.

Obsługa OpenShot jest stosunkowo prosta i intuicyjna. Łatwo się w nim odnaleźć, gdyż nie ma nadmiaru rozbudowanych opcji programowych. Jest to dobra stabilna aplikacja do podstawowej edycji wideo – czyli takiej, która jest wykonywana przez większość osób.

Shotcut – to program do montowanie i edycji filmów o już znacznie większych możliwościach. Wyglądem po ustawieniu nakładki będzie przypominał Vegas Pr. Także jego opcje są bardzo zbliżone do tego oprogramowania. Jest to już znacznie bardziej zaawansowane narzędzie. Program także działa na otwartym kodzie źródłowym. Jest bardzo stabilny i ma dobrze spasowane kodeki – przez co kodowany materiał filmowy (konwerter) będzie osiągał wysoką jakość obrazu.

Shotcut wymaga odrobinę mocniejszych komputerów niż poprzedni program, bo i jego możliwości są większe. Niestety jest dostępny w języku angielskim. Do programu tego można znaleźć w Internecie mnóstwo poradników. Obsługa jest prosta – szczególnie dla osób, które już miały styczność z innym oprogramowaniem do edycji filmów a szczególnie vegasem. Bez wątpienia jest to bardzo dobra bezpłatna opcja, dla osób o trochę większych wymaganiach.

DaVinci Resolve – jest to program absolutnie dominujący w edycji i montowaniu filmów. Posiada największe możliwości oraz tworzy zupełnie nowy system działania na filmach. Jest to zupełnie nowe podejście do możliwości osiąganych w edycji i tworzeniu filmów na bazie dostępnych w nim opcji edytorskich. Program ten pomimo że darmowy, jest wykorzystywany przez wiodące profesjonalne studia filmowe. Jest to obecnie jedno z najbardziej rozbudowanych narzędzi do tworzenia niesamowitych filmów, o zupełnie nowym wymiarze możliwości.

DaVinci Resolve niestety posiada dość wysokie wymagania systemowe. Osoby ze słabym sprzętem komputerowym mogą nie dać rady go uruchomić – wskazane do niego są komputery typowo przystosowane do wysokiej wydajności (przykładowo dla graczy). Program ten jest dostępny w języku angielskim. Jest prawdopodobne ze powstanie jego transnarodowe tłumaczenie, gdyż coraz więcej osób go używa na całym świecie.

Oprogramowanie DaVinci Resolve to absolutny dominator stabilności działania i możliwości edytorskich na filmach, nawet tych najbardziej złożonych. Pliki wejściowe oraz wyjściowe oraz jakość konwertera także jest w nim najwyższa. Również właśnie do niego powstaje największa ilość dodatków i rozbudowy paneli oraz rozszerzenia możliwości.

Każdy znajdzie coś z bezpłatnych programów do edycji i montażu filmów dla siebie. Warto zaznaczyć, że ten ranking się nie zmieni – bo od lat jest ta sama stabilna pozycja każdego z nich. Zapraszam do kolejnych tematów oraz komentarzy.

7 komentarzy

 1. Grazi123 pisze:

  Mam wrażenie, że ostatnimi czasie jest jakaś pora odwilż w oprogramowaniu tego typu. Dawniej były wszystkie płatne, potem coraz więcej pojawiało się bezpłatnych. Obecnie bardzo dużo już jest całkowicie darmowy i często właśnie dzięki open source czyli budowie społeczności w jego rozwoju. Jeden nich znałem, a tutaj widzę są już jeszcze lepsze.

 2. Marcin Skoczylas pisze:

  Ten podobny do sony vegas a bezpłatny wygląda bardzo ciekawie. Z chęcią go wypróbuje bo nawet wizualnie mi się podoba. Poczytałem o nim trochę opinii i ludzie są bardzo zadowoleni. Niestety na ten najlepszy nie mam szans na swoim dość starym sprzęcie. Minimalne wymagania 16 GB Ram to u mnie aż tyle nie ma. W przyszłości pewnie tak, ale na tą chwilę muszę wybrać coś z mniejszymi potrzebami systemowymi. Montowałem już filmy na Pinacle (zawsze problematyczne) oraz vegas i kilku innych programach. Dzięki wielkie za ten temat!

 3. MySpyO pisze:

  Masakra ten najlepszy program jak zainstalowałem to nawet się nie włącza. Jest komunikat tylko, że system nie spełnia wymagań. Nie mam Ramu16 i nawet się nie włączy bo mówi – brak ci pamięci sorry batory. Szkoda bo myślałem, że na nim popracuję. Dzisiaj zainstaluję ten drugi w kolejności.

 4. PoliteM pisze:

  Super są te programy, znaczy shotcut akurat go wybrałem do sprawdzenia. Bardzo mi się podobają jego możliwości. Zmontowałem na próbę sobie w nim filmik z kilku minut. Jestem mega zadowolony. Te pozostałe to nie sprawdzałem bo ten już widzę, że będzie dla mnie w sam raz. Ogromnie podziękowania za ten wpis.

 5. BohAman pisze:

  Sztos artykuł. Naprawdę nigdzie nie natrafiłem na lepszy i dokładniejszy. Już wiem, jakie programy mieć na uwadze. Szkoda że nie mają zmiany na język polski. Niestety polska to trochę dziwny kraj.

  Tutaj mało kto robi coś bezpłatnie. Szczególnie na ten najlepszy program do edycji i montażu filmów, by się takie tłumaczenie – spolszczenie funkcji przydało.

 6. Agnieszka C. pisze:

  Open Shot jest bardzo fajny. Byłam bardzo zdziwiona jest ładny obraz potrafi nagrać. Choć nie jest najprostszy, to jednak da się go nauczyć. Ogólnie posiada świetne rozwiązania wizualne. Przydały by się do niego lepsze poradniki, ale i te dostępne dają radę. Pozostałe programy do edycji wideo, dla mnie są zdecydowanie za bardzo skomplikowane.

 7. Maxer pisze:

  Jak dla mnie najlepszy jest DaVinci Resolve. Można w nim edytować dowolny obraz na wiele posuwów. Jednak co najważniejsze jest całkowicie bezpłatny. Aby się go nauczyć potrzeba trochę czasu, tym bardziej że, jest bardzo rozbudowany. Mimo wszystko sądzę że warto. Dzięki niemu można robić dowolne materiały filmowe w pięknej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *