Podobne strony do OLX – bezpłatne ogłoszenia

Darmowe ogłoszeniaSerwisy ogłoszeniowe to miejsca, na jakich można szukać okazji do zakupu jak i sprzedawać własne rzeczy czy usługi. Niestety jak to bywa – gdy pojawia się monopol a jedna strona staje się najbardziej rozpoznawalna – dzieje się coraz gorzej dla użytkowników. Wtedy zaczynają pojawiać się coraz to bardziej wymyślne i wysokie opłaty a więc i ceny.

W interesie wszystkich użytkowników jest to, aby nie doprowadzać to powstawania monopoli w dowolnej dziedzinie życia. Dlatego dobrze korzystać z kilku alternatywnych portali ogłoszeniowych – podobnych na przykład do OLX ale będących jego konkurencją.

Jest kilka stron ogłoszeniowych – którymi warto się zainteresować a są mniejszymi substytutami OLX a co więcej nadal działają bezpłatnie. Niestety OLX tak samo jak Allegro bardzo mocno podnosi ceny praktycznie z miesiąca na miesiąc – co skutkuje coraz większą ceną dużej ilości sprzedawanych rzeczy.

Wygrywa na monopolu tylko OLX – bo sprzedawcy przenoszą zwiększone koszty na zwiększone ceny produktów. Tak jest w każdej dziedzinie handlu i usług, dlatego warto zawsze sobie z tego zdawać sprawę (ale to na marginesie).

Jakie są najlepsze alternatywne strony – podobne do OLX, które warto odwiedzać i z nich korzystać:

sprzedawacz.pl, sprzedajemy.pl, lento.pl, gumtree.pl i gratka.pl – tych 5 stron jest jednymi z większych konkurentów. Warto zawsze je brać pod uwagę przy wystawianiu ogłoszeń.

Każdy z tych serwisów jest godny polecenia i wypróbowania. Ilość użytkowników na nim jest mniejsza ale i tak powinno się z nich korzystać. To zwiększy możliwości sprzedażowe jak i możliwość znalezienia czegoś do kupienia, czego być może nie ma gdzie indziej.

Osłabienie pozycji OLX leży w interesie wszystkich użytkowników – bo monopol wyciśnie wszystkich z gotówki. Istnieje oczywiście wiele innych stron ogłoszeniowych niż te co podałem. Jednakże wymienione wyżej, są zdecydowanie najlepszymi konkurentami dla lidera, a więc trzeba o nie dbać i z nich korzystać także.

W innym wypadku powstanie coś podobnego jak dawniej Allegro i Świstak – historia prawdziwa – smutna i drastyczna gdzie został tylko pazerny tytan. A wszyscy ponoszą koszty drożyzny, gdy już zostaje monopolista. On wtedy może stale zmieniać i windować w kosmos opłaty – gdy brak jest realnej konkurencji.

Na rynku musi być jak najwięcej konkurentów – tylko wtedy jest to wygodna sytuacja dla użytkownika i walka o niego. Inaczej jest tylko stały wzrost cen.

Zachęcam także do podawania w komentarzach realnie silnych konkurentów stron z ogłoszeniami dla OLX. Im będzie ich więcej – tym lepiej dla każdego. Zapraszam do kolejnych tematów w serwisie.

3 komentarze

  1. Zausku

    Korzystam z 3 z tych alternatywnych. Ogólnie nie jest źle, co jakiś czas ktoś także tam się znajduje chętny. Na innych ogłoszeniach oferuję trochę taniej niż na OLX bo mogę tak robić z powodu braku opłat. Na allegro także sprzedaję ale też drożej bo tam jeszcze więcej opłat i kosztów.

  2. SauskiS

    Na serwisie OLX to ja mam z 5 kont aby mieścić się w limitach. Co chwila przelogowanie aby ponowić ofertę, alby odpisać itp. Jeszcze dwa lata temu starczyło jedno konto na wszystko, teraz roweru tyle samo a muszę mieć pięć osobnych adresów bo tak wysokie są limity. A ceny dla sprzedawców to już całkiem zdzierstwo.

  3. Sandra Bircz

    Darmowe ogłoszenia to nie problem, jest z tym dużo stron w internecie. Problem w tym, że z niedużej ilości z nich korzysta wiele osób. niestety ludzie szybko wpadają w monopol korzystania z jednych platform i tym samym staje się to dla nich coraz droższe na własne życzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.