Farba biała Dulux Absolute White i Dulux Fresh White – Opinia i Test

Dulux farby opiniaFarby do malowania pomieszczeń firmy Dulux Absolute White oraz Dulux Fresh White – to w zasadzie naszym zdaniem ten sam produkt. Obydwie farby są o kolorze białym i mają podobne opisu na opakowaniach. Praktycznie można założyć, że to ten sam produkt w różnych opakowaniach i pod różnymi nazwami.

W pierwszej kolejności trzeba powiedzieć o rzeczach dobrych (a dopiero potem złych). Faktyczne w obu tych farbach Dulux występuje niski poziom chlapania podczas malowania. Wynika to z konsystencji samej farby i jest to duża zaleta.

Pomalowana powierzchnia farbą po wyschnięciu jest matowa bez odblasków światła – jest to praktycznie standard farb tego typu. Powłoka nie jest brudząca ubrania w dotyku. Natomiast sama ulega bardzo łatwemu zabrudzeniu – nawet poprzez potarcie intensywniejsze dłonią.

Usuwanie plam z farby to tak naprawdę przecieranie jej wilgotną ściereczką, aby rozpuścić jej warstwę wierzchnią i zebrać bród. Uda się to do czasu nie wytarcia powłoki farby. Tak czy inaczej bardzo łatwo jest ją ubrudzić.

Ogromną zaletą jest bardzo słaby zapach – praktycznie jest niewyczuwalny. Dopiero po pomalowaniu można go poczuć, gdy się wejdzie do takiego pomieszczenia. Zapach farb Dulux Absolute White oraz Dulux Fresh White jest całkowicie neutralny.

Producent podał informację, że wystarczy dwukrotna warstwa malowania. Oraz wydajność to około 13 m2 na litrze. Naszym zdaniem jest błąd. Być może wystarczy 2 krotna warstw na jasne ściany lub gładzie o kolorze popielatym lub białym. Natomiast w przypadku zamalowywania silnych akcentów – krycie u nas było dopiero po 3 a nawet 4 razie malowania. W teście niektóre miejsca malowaliśmy nawet 5 razy do wyschnięcia, aby było całkowite pokrycie bez prześwitów.

Powierzchnia przed malowaniem była dobrze zagruntowana (i wyschnięta) M-Gruntem. Zużycie oceniamy i krycie po wyschnięciu farby.

Posiadaliśmy w teście 13 litrów tych dwóch farb. Pokój testowy miał koło 40 do 45 metrów powierzchni do malowania. 3 litry farby Dulux Absolute White oraz 10 litrów Dulux Fresh White – powinno to starczyć na około 169 m2. Zużyliśmy wszystko na pomieszczenie do 45 metrów!.

Dwie trudne ściany jedna około 9 m2 i druga około 13 m2 miały silny akcent kolorystyczny – niebieski oraz ciemno szary. Trzeba było je malować co najmniej 3 razy do pełnego pokrycia bez prześwitów. A więc zużycie do krycia farby wynosi w naszym teście ponad 3X mniej niż pisze producent! Naszym zdaniem powinna pokrywać nawet czarną ścianę w obliczonych proporcjach krycia.

Czas schnięcia między 2-4 h – bywa z tym różnie. Jest to zależne od wilgotności powietrza w pomieszczeniu oraz temperatury.

Farba jest całkowicie rozpuszczalna w wodzie – jeśli się nią coś zachlapie, to można usunąć ten problem zwykła czystą wodą.

Skala bieli 100/100 – dla nas to jakiś słaby chwyt marketingowy. Kolor biały jest biały, nie ma skali bieli w nim 99 czy 50 – bo inaczej by był to przecież jasno popielaty lub ciemno szary a 0/100 w skali bieli był by to czarny. Więc każda farba biała – która jest biała musi mieć poziom bieli taki sam – biały.

Obydwie farby w naszym teściem wypadły dość słabo. Bardzo słabo kryły powierzchnie i była to w zasadzie strata czasu, na wykonywanie kilka razy z rzędu tych samych czynności. Farba po wyschnięciu też nie ma jakieś doskonałej powłoki – jest matowa i lekko chropowata (bez poślizgu). Bardzo łatwo ją ubrudzić – podczas czyszczenia się rozpuszcza wierzchnia cześć farby.

Ogólnie produkt farb Dulux Absolute White i Dulux Fresh White oceniamy jako bardzo przeciętny. Jeśli komuś zależy na czasie malowania oraz skuteczności to lepiej wybrać coś znacznie lepszego.

Natomiast jak ktoś ma czas na malowanie kilkokrotne miejsc, poprzez jej słabe krycie to będzie to dostateczny produkt. Niestety potem też szybko się brudzi i ponownie trzeba ją oczyszczać miejscowo lub malować miejscowo zabrudzenia. Zapraszamy do kolejnych tematów i komentarzy w serwisie.

6 komentarzy

 1. Damian Kosmin pisze:

  W skrócie, jest to lipa a nie farba. Co ciekawe na Castorama ma dobre opinie a na Ceneo prawie same złe. To tyle na temat uczciwości opinie na sklepach budowlanych. Zdecydowanie także nie polecam duluxa, tragedia nie farba.

 2. Malarz pisze:

  Ogólnie nie malowałem ich farbami pewnie z 10 lat. Więc na temat jakości tej farby się nie wypowiem.

 3. Majster pisze:

  Bardzo nędzna farba. Też naciąłem się na jej opinię i cenę. Praktycznie nic nie kryje. Nigdy więcej nie kupię farb Dulux. To jest po prostu strata pieniędzy i nerwów.

 4. Roman D. pisze:

  Dulux Fresh White – malowałem tym i było absurdalnie źle. Ta farba jak dla mnie nic nie kryje. Tak samo fresh white, to praktycznie ten sam gatunek. Ogólnie nie polecam nikomu farb Dulux. Lepiej dopłacić i wybrać coś innego. A często nawet nie trzeba dopłacać, bo nawet w tej samej cenie znajdą się znacznie lepsze. Mnie one bardzo zawiodły, tak samo jak już dawno temu jedynki i śnieżki. Najniższej jakości to są produkty na mój gust.

 5. Bogi44 pisze:

  Kupiłem w sobotę. Malowanie salonu. Nabyłem 2 wiadra co miało być znacznie na zapas. Okazało się za mało aby dobrze pokryć wszystkie ściany. Tragedia nie farba, to jest po prostu śmieszne. Bym potrzebował z 3 wiadra, a według opisu producenta by wystarczyło 1,5 wiadra.

 6. Jan budowlaniec pisze:

  Ludzie, szanujcie swój czas i pieniądze i nie kupujcie tego gów….
  Nie wiem co to jest, ale farbą bym tego nie nazwał. Unikać jak ognia !!!
  Nie wiem czy ma to znaczenie, ale ja kupiłem w Castoramie (Dulux Fresh White).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *