Jak dbać o aparat fotograficzny

Pielęgnacja aparatuAparaty fotograficzne to cenne i delikatne urządzenia. Warto wiedzieć jak odpowiednio dbać o aparat fotograficzny. Dbanie o aparat nie jest trudną czy pracochłonną czynnością, a dzięki temu sprzęt będzie działał znacznie dłużej bez awarii.

Jak dbać o aparat fotograficzny – odpowiednie używanie aparatu jest bardzo ważne. Jeśli będziemy wiedzieli jak się z nim obchodzić to będzie działał on zdecydowanie dłużej bez jakiejkolwiek awarii.

Odpowiednie dbanie o aparat fotograficzny jest proste. Zacznijmy od tego czego nie wolno robić z aparatami. Żaden aparat nie lubi wody i wilgoci – chyba że jest specjalnie przystosowany do robienia zdjęć pod wodą. Kolejna sprawa to jego przechowywanie.

Aparaty powinny być trzymane zawsze w pokrowcach, które go osłaniają przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pokrowce to najlepsza osłona podczas transportu i przenoszeniu aparatu. Każdy aparat powinien mieć założone osłabiacze na soczewki obiektywu. Aparaty kompaktowe maja zamykane automatycznie osłony, aparaty z obiektywami posiadają zaślepki.

Zaślepki na obiektyw są ważne z tego powodu, że osłaniają szkliwo soczewki zarówno przed zarysowaniem jak i przed ubrudzeniem. Aparatu się nie czyści na wilgotno. Zawsze wykonuje się to suchą szmatką.

Obiektywy i soczewki czyści się specjalnym materiałem, który nie zostawia smug. Dobrze mieć pasek na szyję do aparatu, to go ochroni przed niespodziewanym upadkiem podczas robienia zdjęć.

Aparatu nie trzyma się na słońcu – jego obudowa wcale nie lubi bezpośrednich promieni słonecznych. Warto wspomnieć że nie powinno się go narażać także na wstrząsy – to może popsuć jego optykę i doprowadzić do mniej sprawnego działania. Aparaty fotograficzne to delikatne urządzenia – dlatego powinno się z nimi obchodzić zawsze ostrożnie. Zapraszamy do pozostałych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *