Jak wyczyścić pędzle i wałki po malowaniu

Mycie wałków i pędzlaWałki oraz pędzle po malowaniu zawsze są brudne i wymagają wymycia. W zależności od tego – jakiego typu farby używaliśmy, musimy dobrać metodę ich prawidłowego czyszczenia. Najtrudniej będzie je wyczyścić po stosowaniu farb olejnych.

Jak wyczyścić pędzle i wałki po farbach do ścian i sufitów – prawie zawsze malowanie takich powierzchni wykonuje się farbami rozpuszczalnymi w wodzie. Farby akrylowe, fasadowe, sylikonowe i modyfikowane – łatwo jest wyczyścić zwykła wodą.

Po malowaniu pędzlem lub wałkiem wcześniej wymienionymi farbami, wystarczy dobrze wymyć narzędzia po skończonej pracy zwykłą wodą. Jeśli robi się przerwę od pracy, to dobrze jest je zanurzyć w wodzie. Dopiero po skończonej pracy trzeba je dokładnie wypłukać i najlepiej robić to w ciepłej wodzie. Wtedy znacznie szybciej będzie puszczała się farba, a tym samym pozostanie czyste włosie pędzla lub powierzchnia wałka.

W przypadku farb rozpuszczalnych w wodzie i bazujących na jej składzie – jak widać sprawa jest bardzo prosta. Raczej nie będzie nikomu sprawiało problemów prawidłowe oczyszczenie narzędzi pracy po tych farbach.

Czyszczenie pędzli i wałków po farbach olejnych – wymaga dużo bardziej skomplikowanych zabiegów. Przede wszystkim do tego typu farb niezbędny będzie rozcieńczalnik (rozpuszczalnik) lub benzyna. Jeśli robi się przerwę od pracy, to należy zamoczyć we wspominanych roztworach pędzle i wałki. Można także zamoczyć je tymczasowo w zwykłej wodzie, do czasu ponownego użycia. Wtedy też nie zaschnie na nich farba – jeśli w całości będzie jej powierzchnia zakryta wodą.

W przypadku skończonej pracy – należy użyć rozpuszczalników do rozpuszczenia farby na narzędziach i jej wypłukania. Niestety jest to często znacznie pracochłonne, a nawet brudzące dłonie. Dobrze więc wykonywać taką pracę w rękawiczkach. Jeśli rozpuszczalnik jest mocno zabrudzony farbą, a narzędzia pracy nadal są brudne – należy wymienić rozpuszczalnik na nowy i ponownie myć w nim pędzle lub wałki.

Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkową kwestię – cena rozpuszczalników często będzie podobna jak cena nowych wałków lub pędzlaków. W przypadku używania farb olejnych, wiele osób decyduje się na wyrzucenie ubrudzonych narzędzi farbami tego typu. Z racji, że trudno je wyczyścić a dodatkowo koszty rozpuszczalnika są podobne do samych narzędzi.

Warto więc rozważyć co będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem – wyczyszczenie pędzli / wałków po farbach olejnych czy ich wyrzucenie. Jeśli narzędzia pracy były podstawowe i tanie – to zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem wydaje się ich utylizacja.

Bardzo ważną informacją jest to, że jeśli pozowali się zaschnąć pędzlom lub wałkom po farbach olejnych, to nie da się ich już reanimować. Będą miały trwale uszkodzoną strukturę i nie da się ich odnowić czy całkowicie wyczyścić. To wszystko co warto wiedzieć. Zapraszam do kolejnych tematów oraz komentarzy.

2 komentarze

  1. WykosA pisze:

    Kiedyś stosowało się powszechnie do tego benzynę. Tylko, że ona była w normalnych cenach a nie jak obecnie kosmicznych. Teraz taniej wyjdzie rozpuszczalnik ale nabywany w dużych butlach. Bo im mniejsza flaszka tym wychodzi on drożej. A rozpuszczalniki czasami przydają się w warsztacie do przeczyszczenia różnych rzeczy, to się nie marnuje.

  2. Radafi pisze:

    Także i mi przypadło do gustu to wspomnienie o tym, że może warto kupić nowe. Pamiętam jak czyściłem pędzel po farbie olejnej, chyba z godzinę czasu męczyłem go. A potem patrzę a kosztował 3 zł. Zupełnie bez sensu było go czyścic, lepiej kupić nowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *