Jak zrobić samolot z papieru – daleko latający

Samolot z papieru lataSamoloty z papieru można wykonać na bardzo różne sposoby. Na początku warto jednak skupić się na papierze. Nie każdy typ papieru się sprawdzi – powinien być on tak kolokwialnie mówiąc – ani za sztywny ani za miękki (choć jeśli już to bardziej sztywny).

Bardzo dobrze sprawdzają się na samolociki z papieru zwykłe kartki papieru do drukarki. Mogą być to minimalnie takie o wymiarach A4 lub A3 – czyli trochę większe niż standardowe. Bardzo źle wypadają te wykonane z papieru gazetowego – są zdecydowanie za elastyczne i cienkie.

Kartki z ryzy papieru do drukarki mają w zasadzie optymalne wartości do bardzo długiego lotu papierowego samolotu.

Kolejna sprawa to zrozumienie fizyki samolotów z papieru – by robić je zawsze latające bardzo daleko. Środek ciężkości jest bardzo ważny – tylko w przypadku tych konstrukcji nie szukamy tytułowego środka a ciężkości na początku konstrukcji. Innymi słowy punkt ciężkości samolociku musi być na samym czele, aby robił on za „silnik”. Choć bardziej działa to jako ciągnik konstrukcji po wyrzuceniu go w powietrze.

Ostatnia kwestia o jakiej warto wiedzieć to podparcie się na powietrzu podczas lotu. Najlepiej sprawdzają się do szybkiego i dalekiego lotu te co mają kształty jak najbardziej opływowe i aerodynamiczne. Innymi słowy świetna konstrukcją samolotów z papieru, które mają daleko latać jest wzorowanie się na wojskowych prawdziwych migach.

Chodzi tutaj przede wszystko z grubsza o wzornictwo Miga 35. Trudno wymyślić inną konstrukcję, która będzie latać równie szybko a zarazem połknie tak duży dystans. Co więcej konstrukcja tego samolotu z papieru potrafi przelecieć bardzo długi dystans w piękny szybujący sposób. Dzięki zakrzywieniom budowy doskonale utrzymuje się w powietrzu.

Myślą przewodnią jest przód cięższy a następnie szerokie skrzydła podpierające lot a jednocześnie stabilizujące sunięcie w powietrzu.

Jak złożyć samolot z papieru najlepiej pokazuje krok po kroku dołączony do artykułu film. Jest to proste origami ale chyba jedna z najlepszych konstrukcji na samolot papierowy. Wszystko można wykonać w ciągu niecałych 2 minut. Całość opiera się tylko na zaginaniu kartki – nie potrzeba do tego klejów ani żadnych innych rzeczy.

Należy tylko pamiętać aby wykonywać go starannie i równo. Jeśli jakieś skrzydło będzie wykonane krzywo to będzie samolot zbaczał na bok lub leciał korkociągiem. Musi być wszystko równo pozaginane, aby cała konstrukcja działała idealnie. Zapraszam do klejonych tematów oraz komentarzy.

3 komentarze

  1. Mika32 pisze:

    Jest taki kanał na youtube co gostek robi same samoloty. Każdy inny i każdy inaczej lata. Tylko tamte konstrukcje zawsze zajmują wiele czasu aby wykonać. Ale są aeroplany i inne także od podstaw. Samemu robiłem dawniej, takie co miały więcej zagięć na przedzie, tak jak tutaj na początku a potem zagięcia w kształt rubinu. Fajnie to wszystko wygląda, łatwiejsza konstrukcja i widać nieźle lata.

  2. Swojak pisze:

    Zrobiłem to i jestem więcej niż zachwycony tym papierowym samolotem. Musiałem go robić dwa razy, bo za pierwszym razem ściągało go w bok. Potem posłuchałem że te równe skrzydła i ponownie go robiłem ale już z linijką dla pewności. Leciał chyba z 50 metrów pięknym lotem a tak daleko jeszcze nigdy mi nic nie latało. Super te maszyny są, genialna prosta ale i dynamiczna konstrukcja.

  3. celeron486 pisze:

    przy silnym wietrze poleciał około 80 metrów bo co chwile go łapało do góry.

    jest też wersja samolociku co przy dobrych warunkach pogodowych może nawet i pół godziny latać.

    a jak komuś mało to może zrobić samolot z papieru rozmiarów XXL i dokupić do niego zestaw zdalnego sterowania,kiedyś coś takiego miałem to latał jakąś minutę ale to był super lot. a właśnie,można zrobić taki większy samolot tylko wyciąć go z tektury/kartonu z przodu monetę jako obciążenie i jak się złoży/sklei to całkiem ładnie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *