Jakie powiększenie lornetki wybrać

Powiększenie lornetki najlepszeLornetki to urządzenia optyczne powiększające obraz w określonej szerokości widzenia. Powiększenie lornetek sprawia, że obserwowany obiekt wydaje się znacznie bliżej podczas obserwacji. Działa to na zasadzie powiększenia fragmentu obserwowanego obiektu do takiej krotności – jaką określają soczewki lornetki.

W sprzedaży są lornetki w zakresie powiększania od około 4X do raczej maksymalnie 30X. Jeśli widzicie lornetkę z deklarowanym powiedzeniem powyżej 30X – to znaczy, że ktoś na 99,99% próbuje Was oszukać. Lornetki z przybliżeniem powyżej 16X, mają duży korpus i wielkie soczewki wpuszczające obraz z reguły 70+ mm.

Przejściowe powiększenie 15 – 16X oznacza, że można kupić o takim powiększeniu lornetki jeszcze kompaktowe średnie i astronomiczne wielkie. Powyżej tego parametru są astronomiczne, a poniżej kompaktowe. Na tym przejściu spotykają się rodzaje tych dwóch rodzajów lornetek.

Jakie wybrać powiększenie lornetki – to bardzo dobre pytanie. Aby dobrać odpowiedni sprzęt, należy znać kilka parametrów i ich zależności technicznych. W lornetkach wiele czynników ma wspólne oddziałujące na siebie parametry. Wybierając taką z wielkim przybliżeniem – okaże się absolutnie zawsze, że ma malutkie pole widzenia (czy jak kto woli kątowe pole widzenia wyrażone w stopniach). Nie jest to jedyna zależność – bo od wielkość powiększenia będzie zależała też jej jasność względna. Dodatkowo także i sprawność zmierzchowa. Im większe powiększenie tym jasność obrazu spada. Tym samym, aby był on kompensowany muszą być coraz większe soczewki wpuszczające obraz – rosnące wraz z powiększeniem.

Parametrów lornetek jest znacznie więcej, ale te odnoszące się do powiększenia zostały wymienione. Więc jakie wybrać powiększenie w lornetce.

Lornetki najbardziej uniwersalne o najszerszym spektrum zastosowań. To także najpopularniejsza grupa a jest nią parametr 10×50 – co oznacza powiększenie optyczne 10X oraz soczewkę tylną 50 mm. Jest to duże powiększenie i dobra soczewka wpuszczająca wiele światła. Dla zdecydowanej większości osób będzie to najlepsze rozwiązanie.

Takimi lornetkami można obserwować gwiazdy, samoloty, przyrodę czy wykorzystywać je turystycznie lub na wydarzeniach kulturalnych, myśliwskich oraz survivalowych. Jest to optymalne rozwiązanie do szerokiej gamy zastosowań. W niej jest szerokie pole widzenia – z reguły wynoszące 100+ metrów na 1000 metrów.

Warto także od razu przestrzec przed lornetkami ze zmiennym powiększeniem. Profesjonalne sprzęty tego nie wykorzystują. Takie twory powstały na zapotrzebowanie klientów (a raczej na bazie niewiedzy konsumentów, jak działa optyka lornetek). Te ze zmiennym powiększaniem nigdy nie będą działać dobrze. Dlatego, że soczewki nie zmienią sensownie w tubie swojego ustawienia. Tym samym obraz zawsze wraz ze wzrostem powiększenia będzie tworzył coraz bardziej nieczytelny widok. W efekcie końcowym maksymalne przybliżenia są całkowicie nieczytelne a nawet połowa drogi powiększenia już tworzy degradację obrazu mogącą niszczyć wzrok.

Lornetki astronomiczne – to specjalna grupa optyczna. Spotykać się może na wcześniej opisanym przejściu. Ale z reguły nawet przy powiększeniu 15X soczewki są już znacznie większe. W przypadku lornetek astronomicznych szczególnie ważną rolę odgrywa duża soczewka wpuszczająca obraz, aby był widok dostatecznie jasny (nocą). To może zdziwić wiele osób – ale parametr powiększenia nie odgrywa tutaj aż tak istotnej roli jak jasność. Przy odległościach do jakich się ją wykorzystuje wielkość powiększenia jest drugorzędna.

Z reguły dlatego lornetki astronomiczne mają przybliżenie około 15X – rzadziej 25, a już bardzo rzadko spotykane się jeszcze większe. Stają się mało poręczne i trzeba wykorzystywać do nich statyw. W przypadku 15x wystarczy umiejętne trzymanie jej w podpórce z rąk.

Jakie więc wybrać powiększenie w lornetce. Po pierwsze najlepiej stałe, a nie zmienne. Następnie powinno się określić do jakiej kategorii będzie się ją wykorzystywało – ogólnej czy astronomicznej. Nie da się dopasować sprzętu do wszystkiego uniwersalnego. Natomiast i tak jest to gigantyczne ułatwienie – lornetka do wszystkiego to lornetka z powiększeniem między 10X a 16X. Realnie zalecam dla jakości obrazu i pola widzenia przede wszystkim 10X do max 12X (soczewki 50mm) – te 20% różnicy jest niemal niezauważalne w przybliżeniu, ale w polu widzenia już tak. Dlatego powiększenie 10X zawsze wygrywa w tych kompaktowych.

Do celów astronomicznych polecał bym od 15X do maksymalnie 30 (mówimy o lornetkach a nie teleskopach). Z czego szczególnie polecam 15X – to bardzo pragmatyczne. Taką 15X da radę jeszcze zobaczyć coś po poziomie z ręki. Z większym powiększeniem już konieczny będą statywy i podpórki. Tutaj soczewka powinna być minimum 70 mm a im większa tym lepsza, bo tym jaśniejsza. Dzięki temu dostrzeże się to, co nie widać gołym okiem na niebie.

Jak widać dało się to wszystko syntetycznie podzielić na proste zakresy. W przypadku lornetek nigdy nie powinno się gonić za maksymalnym powiększeniem. Taki szalony pęd powstał w aparatach fotograficznych kompaktowych – to jest zupełnie inna dziedzina optyki i nie działa na zasadach jak w aparatach. W razie pytań zapraszamy do komentarzy. Zobaczcie także pozostałe artykuły o lornetkach, oraz ich bardzo ważnych parametrach. Je także znajdziecie tutaj na tej stronie.

4 komentarze

  1. Oskar B pisze:

    Moja ma powiększenie 12x i jestem zadowolony. Faktycznie obraz jest w niej sporo węższy niż w takiej o mniejszym przybliżeniu. Ale mimo wszystko jestem bardzo zadowolony. Mam też starą 15x taką dużą, ale to bardziej do patrzenia w niebo. Rzadko jej używam bo za duża.

  2. Womat pisze:

    Dobre powiększenie super sprawa, ale jak ma ciąć to pole widzenia to też nie bardzo. Ja wybrałem zgodnie widzę z filozofią artykułu dziesięciokrotne. Jestem zadowolony choć czasami chciało by się trochę więcej. Zależy wszystko na jaką odległość się patrzy i co chce się zaobserwować. Czasami trochę brakuje tego powiększenia.

  3. Jacek pisze:

    Witam Pana bardzo serdecznie
    nadmienię, że obejrzałem już chyba wszystkie filmy o lornetkach, które są na pana kanale. Już tak się zamieszałem że chyba zwariuję 😉

    Muszę do soboty zakupić lornetkę (obiecany prezent). Młodzieniec lubi oglądać przyrodę, ale interesuje się samolotami i je wypatruje. Proszę o pomoc. Co Pan sądzi o DELTA OPTICAL Discovery 10-22×50? Piszą że ma pole widzenia 66 metrów na 1000. Jak Pan to rozumie, to jest na największym przybliżeniu czy na tym najmniejszym – czyli na 10 krotności? Czy warto to zakupić? Czy lepiej cos bez regulacji?
    Błagam niech Pan odpisze 😉 Pozdrawiam pięknie

    1. Witam, nie polecał bym tej lornetki. Żadnej nie polecam o zmiennej skali powiększenia. Pole widzenia 66 metrów odnosi się tutaj zawsze do wartości spoczynkowej. Czyli najmniejszego możliwego przybliżenia, dlatego ten sprzęt jest beznadziejny, do obserwacji samolotów. Proszę wybrać Discovery 16×50 i lepszego nic w tej cenie się nie kupi – o tak szerokim zastosowaniu.

      Jeśli widział Pan pozostałe filmy o optyce, to łatwo będzie zweryfikować, czy nie ma ona wady optycznej. To zawsze trzeba sprowadzać na nowej lornetce. Wiele ma problem z zezem lub różna skalą przybliżenia. Nie mówię tylko o Delcie ale dosłownie o każdej dowolnej firmy. Z tej 16×50 będzie prawdopodobnie bardzo zadowolony. Nie jest to sprzęt do obserwacji nocnej ale za dnia sprawdza się doskonale. Nie trzeba do nich też statywu. Wystarczy wiedzieć jak się trzyma lornetkę – o czym mówiłem w filmach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *