Przezroczyste i prześwitujące końcówki zębów

Prześwitujące zębyWiele osób zastanawia się dlaczego końcówki zębów są przezroczyste i czy jest to coś groźnego. Tak naprawdę to od razu można powiedzieć że nie ma się czym przejmować.

Ząb który jest przezroczysty nie jest zębem uszkodzonym, po prostu jego pigment nie znajduje się w końcówkach. Ząb którego końcówki prześwitują jest tak samo zdrowy i silny jak pozostałe zęby.

Dlaczego ząb jest przezroczysty – polega to na tym, ile ząb ma mniej koloru szkliwa umieszczonego w końcówkach. Jak donoszą sami dentyści nie ma to wpływu na osłabienie zęba i jego większą łamliwość. Tego typu ząb raczej trudno jest ubarwić – nieraz pojawiają się informacje że można zażywać więcej wapnia aby przezroczystość zęba zmalała lub całkowicie znikła.

Nie jest to jednak potwierdzone naukowo, aby zwiększona ilość wapnia wpływała na dobarwienie zęba – mimo wszystko można spróbować.

W przypadku przezroczystości zębów nie należy się przejmować. Nadal uzębienie jest dobre i tak samo zdrowe, bez znaczenia czy zabarwienie pokrywa całe zęby czy końcówki są prześwitujące. Wiele osób uważa coś takiego za urocze.

Co więcej sprawa ta dotyczy ogromnej ilości osób. Nie są to przypadki rzadkie ani odosobnione. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy że ma kilka takich prześwitujących zębów – nie jest to mocno lub wcale widoczne na pierwszy rzut oka.

W razie wątpliwości można się udać do dentysty – jednakże doktor nie poradzi nic innego jak tylko ewentualne pokolorowanie zęba. Należy pamiętać że przezroczystość zębów nie jest niczym patologicznym ani też żadnym ubytkiem. Jest to po prostu taki typ zębów i nic więcej.

Warto dodać że przezroczystość ta może postępować na skutek picia napojów gazowanych – w szczególności coli – ona na działanie odwapniające. Zapraszamy do pozostałych tematów.

4 komentarze

 1. Sykielski pisze:

  U mnie także zauważyłem transparentność końcówek zębów, szczególnie tych na środku szczęki od samego przodu siekaczy. Widać że są prawie jak szkło na końcówkach takich do 1 mm od góry. Nie widzę ich przez to większej łamliwości czy problemów z nimi. Słyszałem że aby tego się pozbyć można stosować chlorek magnezu do płukania jamy ustnej, może też pomogą na to produkty nabiałowe, bo maja więcej wapnia.

 2. jola pisze:

  Witam, nigdy nie widziałam, żebym miała prześwitujące zęby ale kilka dni temu była na uzupełnieniu szpar między zębami specjalnym wypełnieniem, swoje zęby mam bardzo jasne, białe. Przed zabiegiem oraz po Pani dr, przepolerowała zęby ( jedynki) zrobiła ich piaskowanie i delikatnie podpiłowała je aby były równe. Dziś zwróciłam uwagę, ze właśnie te jedynki od dołu są przezroczyste… czy te zabiegi które wykonała Pani doktor miały na to jakiś wpływ..? strasznie się tym przejechał bo miałam mleczne białe zęby…jestem zdruzgotana, nagle się to pojawiło

 3. Krysek pisze:

  Miałem taki problem i mnie bardzo niepokoiło. Całe końcówki zębów były jak ze szkła. Bardzo mi pomógł ten artykuł. Użyłem też jodku potasu aby wzmocnić zęby i nawet widzę że te prześwity się powoli cofają. Czyli brakowało coś też organizmowi a w zasadzie zębom.

 4. Darkowska pisze:

  U mnie też są przezroczyste końcówki zębów. Zęby wyglądają trochę jak ze szkła i dentysta mówił mi, że to brak pigmentacji tak jak w artykule. Można to poprawić tym jak zacznie się spożywać więcej witamin. Podobno wiele osób ma też takie prześwity w zębach od urodzenia. Warto więc w diecie mieć więcej warzyw aby dawały minerały do organizmu. Mimo wszystko podobno zęby z prześwitywaniem nie są wcale słabsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *