Wszystkie wymiary Stołu do Tenisa Stołowego i pozostałe parametry

Wymiary stół do tenisa stołowegoStół do tenisa stołowego ma ściśle określone wymiary przepisami ITTF. Mimo wszystko w sprzedaży są dostępne także stoły o mniejszych parametrach, niż te standardowe. Z reguły opierają się na pomniejszonych proporcjach.

Wymiary stołu do tenisa stołowego zostały określone na jego długość standardową 274 cm, oraz szerokość 152,5 cm. Jest to wielkość całej powierzchni grającej. Takie wymiary są określane jako standardowe (olimpijskie). Stół do tenisa stołowego także musi mieć ściśle określoną wysokość blatu, która wynosi 76 cm.

Powierzchnia grająca z reguły występuje w kolorze ciemno zielonym, czarnym oraz niebieskim. Kolorystyka ta może mieć różne odcienie tych barw. Kolor te są ważne z tego powodu, że na nich dobrze jest widoczna piłeczka podczas gry, oraz krawędzie stołu z białymi liniami.

Pasy krawędziowe na stole do tenisa stołowego powinny mieć grubość 2 cm i być przy każdej krawędzi jego prostokąta. Natomiast pas rozdzielający połowy stołu na równe części, powinien mieć grubość 3 mm. Mowa tutaj o rozdzieleniu stołu na dwie połowy wzdłuż – czyli dwie odrębne strefy dla dwóch graczy z jednej strony oddzielonej siatką.

Takie linie są niezbędne do prawidłowej gry deblowej. Natomiast w grze pojedynczej zawodników nie mają większego znaczenia. Przy grze w debla – linia rozdzielająca połowę blatu, jest linią strefy każdego gracza, na przykład przy serwisie. W debla gra się naprzemiennie odbijając piłkę, więc w późniejszej grze, także te linie nie mają dużego wpływu na grę – a tyko przy samym serwisie gry deblowej (w 4 osoby).

Siatka na stole do tenisa stołowego także jest regulowana przepisami. Musi mieć wysokość 15,25 cm. Powinna być naciągnięta na tyle silnie, że ciężarek około 100 gramowy zawieszony na jej środku – maksymalnie ugina siatkę na 10 mm. Wysokość siatki ma kolosalne znaczenie podczas gry. Zbyt niska siatka doprowadziła by do zbyt płaskich piłek – już niemożliwych do odbioru. Za wysoka natomiast, by utrudniła sensowną wymianę piłek podczas rozgrywki.

Duże naprężenie siatki jest niezbędne – inaczej piłka uderzona o dużej rotacji, potrafiła by się przetoczyć po siatce na stronę przeciwnika. Była by to piłka już nie do odebrania. Dzięki dużemu naprężeniu siatki – piłka odbija się od siatki i jest możliwy jej odbiór nawet po zahaczeniu o siatkę. Mimo wszystko jest to piłka bardzo trudna, często upadająca tuż za siatką lub nagle zmieniająca swój tor lotu.

Stoły do tenisa stołowego mają różną grubość blatów roboczych, na których prowadzona jest rozgrywka. Generalnie przyjmuje się, że im grubszy blat tym lepszy stół. Grubość płyty ma kolosalne znaczenie. Chodzi tutaj o punkt odbicia i wygłuszenia piłki. Piłka trochę inaczej się zachowuje na stołach o grubości blatu 12 mm niż 25 mm. Im grubszy blat tym lepiej się od niego odbija piłka i przechodzi bardziej miękko do dalszej części lotu. Cienkie blaty potrafią lekko wytłumiać piłkę w jej sile kinetycznej – przy jednoczesnym głośniejszym odbiciu piłki. Im grubszy blat stołu do tenisa stołowego tym lepszy, ale też i droższy.

Stoły do gry na dworze i do użytku wewnątrz – stoły mają różne konstrukcję i materiał z którego są zbudowane. Większość stołów do tenisa stołowego jest przeznaczona do gry wewnątrz. Natomiast istnieją także te do gry na dworze, odporne na warunki atmosferyczne. Z reguły wykonane są z aluminium – jeśli to konstrukcje mobilne. Tutaj pomijamy stołu betonowe i granitowe, jako konstrukcje architektury rekreacyjnej w różnych parkach i przykładowo terenach szkół.

Konstrukcje betonowe działają bardzo dobrze do rekreacji, ale nie są przeznaczone do gry profesjonalnej. Z reguły dodatkowo są umiejscowione tak, że trudno na nich grać z powodów wiatru na dworze lub bezpośredniego ich otoczenia.

Warto jeszcze wspomnieć o konstrukcji stołów do gry w tenisa stołowego. Chodzi tutaj o typ wózków i możliwości ich składania. Niektóre stoły jeżdżą na kołach (wózkach) z zintegrowanymi dwoma połowami na jednym wózku. Inne mają każdą połowę na osobnym wózku. Jeszcze inne konstrukcje są rozkładane i przenoszone ręcznie, bez posiadania kół do przemieszczania.

Wbrew pozorom i temu co piszą niektórzy sprzedawcy, na stole się nie da grać samemu ze sobą. Można trenować dobijanie piłki w pojedynkę na jednej polówce uniesionej, ale to nie jest nawet podobne do gry. Dodatkowo ich konstrukcja najszybciej się uszkadza od nadmiaru ruchomych elementów, narażonych na duże przeciążenia.

Najlepsze stoły do tenisa stołowego to każda połowa znajdująca się na osobnym wózku transportowym. To najbardziej stabilne oraz wygodne i długowieczne rozwiązania. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów w serwisie.

2 komentarze

  1. Anonim pisze:

    Ciekawie opisane zagadnienia.
    Interesuje mnie procedura sprawdzania rakietki, od jakiego poziomu, czas tego badania itp.
    Dawno temu zawodnik mógł mieć dowolną ilość rakietek w czasie gry, dzisiaj tak nie jest.
    Co się stanie jeśli w trakcie meczu zawodnik uszkodzi rakietkę (złamie rączkę, przetnie gumę…)

    1. Patryk Lewandowski pisze:

      Wbrew pozorom pytanie nie jest proste. Dlatego, że to zależy od turnieju. Jeśli turniej jest prywatny, to stosuje się jego regulamin. A jeśli nie ma pokrycia w przepisach do konkretnych zawodów, stosuje się przepisy ogólne rozgrywkowe. Rakietka bardzo rzadko kiedy jest sprawdzana, w zawodach do 2 ligi, praktycznie nikt tego za bardzo nie sprawdza. Raczej przeciwnik, chce obejrzeć rakietkę, aby wiedzieć jak grać na dany zestaw. Może też on zgłosić zastrzeżenia do sprzętu.

      Na wyższych poziomach, może sędzia wziąć rakietkę i wizualnie ją obejrzeć. Na najwyższym poziomie i randze zawodów, może być to badanie instrumentalne.

      Dziś taką rakietką jaką zaczynasz grać, to taką grasz do końca. Ale tylko w zawodach poważniejszych. Natomiast ostatnia część pytania jest najtrudniejsza. Bo zawodnik może wymienić rakietkę w przypadku uszkodzenia poprzedniej, ale na coś podobnego. Tutaj jednak nie jestem w stanie odkładnie opisać tej procedury, bo ona opiera się na sędziowskiej wiedzy, której samemu nie posiadam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *