Libre Office bezpłatny pakiet biurowy – Opinia i Test

Pakiet biurowy Libre OfficeLibre Office to całkowicie bezpłatny pakiet biurowy. Jest to zdecydowanie obecnie jeden z najlepszych programów tego typu – nawet na tle płatnej konkurencji. Program ten stale się rozwija i obecnie już obsługuje wszelkie formaty, także płatnych odpowiedników.

W pakiecie programowym Libre Office znajdźmy rozbudowany edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne czy bazy danych. Także nie zabrakło programów do prezentacji multimedialnych czy tworzenia rysunków. Można w nim tworzyć własne szablony i formuły.

Program ten jest ewolucją słynnego Open Office tylko o znacznie ulepszonych elementach. Libre office stale jest aktualizowany i poszerzany o nowoczesne rozwiązania. Zaletą jest możliwość tworzenia oraz edycji formatów także z płatnych odpowiedników, bez problemów kodowania – czego nie oferują w rewersie płatne programy.

Licencja programu jest całkowicie bezpłatna – można go używać w domu jak i pracy bez ponoszenia absolutnie żadnych kosztów. Tutaj pojawia się pytanie – więc po co mieć w domu czy pracy płatny pakiet biurowy taki jak przykładowo Microsoft Office – po prostu po nic – jest to obecnie bezsensowny wydatek.

Na skład Libre Office wchodzą między innymi takie podprogramy jak:

Writer – czyli edytor tekstu (odpowiednik płatnego Worda) o bardzo rozbudowanych możliwościach a zarazem bardzo prosty w użyciu. Wizualnie bardzo przypomina znane inne bogate edytory tekstowe zarówno do wykorzystania domowo jak i profesjonalnego w biurach. W tym pakiecie dosłownie znajdzie się wszystko co potrzeba użytkownikom pracującym na tego typu programach. Nie ustępuje on w niczym płatnym odpowiednikom.

Calc – czyli pakiet arkusza kalkulacyjnego (odpowiednik Exel-a), posiada w sobie także wszystko to co płatne odpowiedniki i jest stworzony z myślą o przejrzystości działania. Bardzo łatwo można w nim prowadzić rozległe arkusze kalkulacyjne z wykorzystaniem złożonych funkcji wraz z wykresami, formatowaniem i szeroko pojętymi obliczeniami wraz z tworzeniem własnych funkcji.

Impress – to narzędzie jakie pomoże stworzyć profesjonalne prezentacje multimedialne w tym także te 3D. Obsługuje grafiki, edytory tekstów oraz narzędzi i szablony – można tworzyć w nim prezentacje także w formacie flaszowym. Jest w pełni jak pozostałe pakiety Libre Office kompatybilny z płatnymi formatami, obsługuje je bez problemu lub może do nich eksportować własne pliki.

Draw – za jego pomocą można tworzyć ilustracje oraz obrabiać nią obiekty, gradienty czy przezroczystości. Ogólnie edytor tekstur i efektów oświetlenia, perspektywy czy twórca obiektów 3D. Może obsługiwać rastry i wektory. Posiada oczywiście także prowadnice i siatki nawigacyjne. Jest to mocno rozbudowane narzędzie, jakie może pomóc wielu grafikom oraz osobom chcącym tworzyć ciekawe projekty wizualne z płynną skalą wielkości.

Math – pakiet do tworzenia reguł matematycznych. Najbardziej przydatne dla pracowników naukowych. Programem można tworzyć reguły działania, jakie będzie można wykorzystać także w pozostałych pakietach.

Base – jest to program który pozwoli tworzyć bazy danych. W tym tabele, formularze, raporty czy zapytania. Przechowuje on pliki w XML uniwersalnym formacie, może kreować, generować widok projektu jak i SQL. Wykorzystuje on jave.

Najczęściej stosowane oprogramowanie Libre Office to mimo wszystko Writer oraz Calc czyli odpowiedniki Worda oraz Exela a także Impress czyli Power Pointa. Te trzy składniki są zdecydowanie najbardziej pożądane w większości wypadków. Graficy i osoby tworzące prezentacje także z chęcią korzystają z Draw.

Libre Office to bez wątpienia jeden z najlepszych a nawet najlepszy bezpłatny pakiet biurowy, jaki w pełni zastępuje płatne rozwiązania Microsoft Office. Otwiera on wszystkie typowe możliwości płatnych konkurentów a dodatkowo jest bardzo często aktualizowany i zawsze lekki oraz intuicyjny w działaniu. Zdecydowanie warto zainteresować się nim do użytku w domu jak i dowolnej pracy w firmie. Ten pakiet zdecydowanie jest godny polecenia oraz korzystania właśnie z niego. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

2 komentarze

  1. KomputerMC pisze:

    Mam libre office już od ponad dwóch lat i potwierdzam, jest to zdecydowanie najlepszy program tego typu mimo że miałem różne. Stosuję go zarówno w domu jak i własnej działalności gospodarczej. Spełnia on wszystkie moje wymagania. Samemu nie widzę w nim wad ani rzeczy wymagających poprawy.

  2. Modry Piotr pisze:

    Jeśli chodzi o pakiety biurowe i darmowe. To na pewno jest najlepszy Libre Office. Jeśli chodzi o płatne to nadal wybieram zawsze ten pakiet a nie płatne odpowiedniki. Tak samo w firmie, mam tylko Libre i żadnego innego. Nie ma sensu już płacić od lat za płatne pakiety biurowe, jak równie dobre są te darmowe. Ba, nawet powiem że te darmowe są lepsze – bo nie dość że nic nie kosztują, to dodatkowo mają bardzo szybkie fora wsparcia i grup pomagających je obsługiwać.

    Libre Office to także moim zdaniem najlepsze co może być. Posiada wszystkie rodzaje dokumentów potrzebnych w biurach i domu. Działa na nim absolutnie wszystko. Zdecydowanie mogę to polecić. Lepszego nic się nie znajdzie, a testowałem już wszystkie bezpłatne programy tego typu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: