Jakie wybrać stopery wędkarskie na ryby

Stopery wędkarskieStopery to bardzo przydatne wyposażenie podczas połów na zestawach wędkarskich. Mają one różne zadania, nie tylko blokować spławik w ustawieniu gruntu połowu ale także służą do oddzielania sekcji na żyłce – na przykład ciężarków czy innych dodatków.

Stopery wędkarskie są bardzo różne – najbardziej uniwersalne i najczęściej wybierane są te wykonane z gumy lub sylikonu. Mogą mieć one różną wielkość oraz kształt a także przeznaczenie na konkretne grubości żyłek. Także ich kolorystyka bywa różna ,choć najbardziej popularne są czarne.

Istnieją także stopery wykonywane ręcznie z żyłek lub plecionek czy sznurków. Często są stosowane przez liczne grona wędkarzy w metodach odległościowych lub gdy nie mają odpowiedniego stopera na dany zestaw – względem oczek przelotki wędki.

W tym temacie skupimy się na najbardziej uniwersalnych rozwiązaniach, które będą spełniały oczkowania największej grupy wędkarzy.

Najprostsze i zarazem o najszerszych możliwościach są stopery sylikonowe lub gumowe. Dlatego także one są najczęściej wybierane. Są także najbardziej trwałe.

Wielkość – tutaj należy kierować się tym do czego jest przeznaczony dany stoper. Jeśli ma być wyznacznikiem głębokości połowu dla spławika to misi być na tyle duży, aby nie przechodził przez jego oczko. Jeśli ostatnia przelotka wędki ma małe oczko to tutaj odwrotnie bo musi być on mniejszy od tego oczka o ile będzie próbował przez nie przechodzić.

W przypadku gdy ma on oddzielać ołów lub inne elementy na żyłce, wielkość nie będzie miała już tutaj dużego znaczenia, choć ewentualnie trzeb pamiętać o wielkości przelotek

Kolor – tutaj w rzeczywistości dla większości wędkarzy nie ma on absolutnie żadnego znaczenia. Różne kolory są przydatne do oddzielania jakiś sekcji na żyłce, aby łatwo było widzieć jej poszczególne fragmenty. Kolor to dowolna sprawa, jak może pomóc organizować tylko dany zestaw, ale nie ma specjalnie innego zastosowania praktycznego.

Kształt – tutaj do wyboru są przykładowo okrągłe kulkowe, słupkowe łezki i owalne. Kształt nie gra większej roli w standardowym zestawie wędkarskim. Może być on dobierany do danych wymagań własnych na żyłce i jej zestawach, natomiast nie należy się przejmować w większości przypadków ich rozwiązaniem.

Słupkowe czyli dłuższe trzymają się mocniej bo mają dłużą powierzchnię tarcia o żyłkę. Natomiast owalne mają mniejszy styk i mogą się łatwiej przesuwać – natomiast z racji pękowatości mogą łatwiej blokować przechodzenie przez oczka spławika o ile jest to spory otwór.

Bardzo dobrze jeśli stopery są zamocowane na drucikach nierdzewnych a nie żyłkach. Żyłka z czasem gdy długo leży i nie jest używana zaczyna słabnąć. Wtedy może być w przyszłości problem z ich założeniem – podczas naciągania na żyłkę z żyłki może ona pęknąć. Te jakie są mocowane na drucikach jest praktycznie nie do uszkodzenia z biegiem czasu i zawsze będzie je łatwo nałożyć na własny zestaw wędkarski.

Najważniejszą cechą więc dla zdecydowanej większości osób będzie zawsze ich dobór pod względem wielkości. Następnie cechy to już dopasowanie do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.

Jeden komentarz

  1. Adam Fars pisze:

    Bardzo wiele lat stosowałem tylko te z żyłek. Samemu wiązałem żyłkę w miejscu gdzie potrzebowałem blokady. Wadą tego jest jej czasami samoczynne rozplątanie lub przesuwanie. Od jakiegoś czasu stosuję tylko te gumowe i jestem bardzo zadowolony. Własna żyłka jak nie będzie się miało innych pod ręką, a tak to lepsze są te kupne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *